Nagyobb eséllyel válnak túlsúlyossá
Nagyon káros a gyermekkori passzív dohányzás
Nikotinfüggő szülők gyermekének 43 százalékkal nagyobb esélye van arra, hogy tízévesen túlsúlyos legyen.
2015.09.08 15:02MTIJobban károsítja a gyerekek egészségét a passzív dohányzás, mint azt eddig feltételezték: kanadai kutatók összefüggést találtak a szülők dohányzása és tinédzser gyerekeik túlsúlya között is.
Mindegy, hogy a terhesség alatt vagy az autóban ülve: a passzív dohányzás károsítja a fejlődésben lévőket. Különösen a növekedés szempontjából kiemelten fontos 10. életévig tartó életszakaszban okoz a nikotin és a dohány helyrehozhatatlan károkat.
A korábban ismert károk listáját egészítették ki kanadai kutatók a Quebec Longitudinal Study of Child Development című tanulmány adatait felhasználva. Megállapításaik szerint a szülők dohányzása hatással van a gyerek későbbi testsúlyára: nikotinfüggő szülők gyermekének 43 százalékkal nagyobb esélye van arra, hogy tízévesen túlsúlyos legyen.
"A kisgyerekeknek, mivel létfontosságú szervrendszereik még fejletlenek, kilogrammonként jóval több oxigénre van szükségük, mint egy felnőttnek, ami kétszer-háromszor nagyobb mértékű légcserét (ventillációt) igényel" - fejtette ki Linda Pagani, a kutatásban résztvevő szakértő.
Az elrettentő eredmény lehetséges oka, hogy a kora gyermekkori passzív dohányzás összezavarja az anyagcserét, ráadásul lényegesen jobban, mint a felnőttekét.
A cigarettafüstben megtalálható számos anyag, mint a nikotin is, rákkeltőnek számít. A káros anyagok leginkább a tüdő szöveteit támadják meg, ahogy azt a korábbi évek tanulmányai is bebizonyították. Ismert tény, hogy a dohányzó háztartásokban felnövő gyerekeknél kétszer nagyobb a légúti betegségek kialakulásának kockázata, mint a nemdohányzó otthonban élőknél.
A passzív dohányzás azonban nemcsak testileg, de mentálisan is hat a gyerekekre. 2013-ban szintén kanadai szakértők jutottak arra a következtetésre, hogy a cigarettafüst negatív hatással van a gyerekek és fiatalok viselkedésére. A Montreali Egyetem akkori tanulmánya szerint azok a felnőttek, akik gyerekkorukban a passzív dohányzás káros hatásainak voltak kitéve, később több antiszociális és agresszív jellemvonással rendelkeztek.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 8:07 Pakisztán újabb rakétatesztet hajtott végre a fokozódó indiai feszültség közepette
- 6:54 Orosz Igla-S légvédelmi rakétákat kapott India a Pakisztánnal fokozódó feszültségek közepette
- 22:50 Trump 100%-os vámot vet ki a külföldi filmekre
- 20:31 Földrengéssorozat rázta meg Nyugat-Texast
- 18:25 Lemond parlamenti mandátumáról Orosz Anna, a Momentum képviselője
- 16:21 Változékony, gyakran csapadékos idő várható a héten
- 14:20 Boeing-karbantartási hiba miatt járatokat töröl a KLM
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06