Nem minden gyógyszer tiltott terhesség alatt
Van, hogy terhesség alatt is szükség van gyógyszerre
Általánosságban elfogadott szabály, miszerint a várandósság során kerülni kell a legtöbb gyógyszer szedését. Igenám, de mi a helyzet akkor, amikor az anyuka olyan betegségben szenved, ami akadályozza a baba normál fejlődését?
2015.03.07 12:00ma.huPajzsmirigyzavar: meddőséget, vetélést is okozhat
A meddőség és a sorozatos vetélés hátterében gyakran pajzsmirigy-alulműködés húzódik, ugyanis a pajzsmirigyhormon szerepet játszik a szervezet anyagcseréjének szabályozásában, a növekedésben és az agyi működésben is. Szinte nincs is olyan szerv, melynek funkcióját ne befolyásolná. A pajzsmirigy-alulműködés tehát szoros összefüggésben áll a teherbeeséssel és a baba megfelelő fejlődésével, hiszen a petefészek egy igen érzékeny szerv, amire a mirigy hibás működése igen negatív hatást gyakorol.
A TSH és a pajzsmirigyhormonok elcsúszása ugyanis gátolja a normál tüszőérést, valamint a beágyazódást is, hiszen progeszteronhiányt vonhat maga után. Továbbá ilyenkor a prolaktin mennyisége is megemelkedhet, ami tovább nehezíti a teherbeesést és a baba kihordását.
Pajzsmirigy-alulműködés tünetei
• fáradékonyság
• hízás
• menstruációs zavarok
• depresszió
• székrekedés
Fotó: freedigitalphotos.net/adamr
Mivel pajzsmirigy-alulműködés jelentősen befolyásolja a teherbeesést és a magzat fejlődését, így gyógyszeres kezelésre van szükség a hormonháztartás normalizálása érdekében, még a babaproject megkezdése előtt. Viszont felmerülhet a kérdés, hogy pozitív terhességi teszt esetén szükséges-e ezeket a készítményeket tovább szedni?
„A pajzsmirigy működése igen fontos a magzat fejlődése szempontból, hiszen az első 16 hétben – amikor ugyebár a létfontosságú szervek fejlődnek ki – a pajzsmirigyhormont a baba az anyától kapja. Éppen ezért fontos, hogy az anyuka a pozitív terhességi teszt után se hagyja el a gyógyszerét, sőt, előfordulhat, hogy az adagot emelni kell. Ez nem hogy nem árt a magzatnak, de még szüksége is van rá, hiszen ahogy növekszik, úgy a hormonra való igénye is fokozottabbá válik. Ez azért is fontos, mivel az anyuka pajzsmirigy-alulműködése esetén nagyobb eséllyel következik be vetélés, illetve fejlődési rendellenesség” – mondja dr. Koppány Viktória endokrinológus, aki hozzátette, éppen ezért a várandósság során bizonyos időközönként érdemes ellenőriztetni a TSH szintjét, hogy a megfelelő kezelésben részesüljön a kismama.
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 5:41 A venezuelai földrengésben meghalt a korábbi MLB-játékos gyönyörű felesége
- 22:05 Gyalogosok közé hajtott egy autó Londonban
- 21:14 A szerb elnök bejelentette a lemondását, de a politikában marad
- 20:10 Négyen meghaltak a 3-as főúton Bükkábránynál történt balesetben
- 18:08 Csak délután három ember merült el a Dunában. Egyiküket holtan találták meg, két embert továbbra is keresnek
- 16:16 Utah államában már százezer hektárnál nagyobb területet perzselt fel bozóttűz
- 14:04 Azonnal megszűnt az MTVA és a Duna Médiaszolgáltató Zrt. vezérigazgatóinak megbízatása
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06
Kinyomtatom
Hozzáadom a könyvjelzőhöz
Küldd ide: Delicious
Küldd ide: Digg
Küldd ide: Facebook
Küldd ide: myspace
Küldd ide: twitter


