Feketeség
Ezért nagy baj, ha nem teljes sötétségben alszik
Nagyon fontos, hogy a hálószobába alvás közben minél kevesebb fény szűrődjön be!
2014.08.25 11:20ma.huNem könnyű ma teljes sötétségben aludni, ha nem gondoskodunk külön arról, hogy legyen vastag függöny vagy redőny a nyílászárókon, hiszen egyre erőteljesebb a minket körvevő fényszennyezés. A legnagyobb mértékben Budapesten és a főváros száz kilométeres körzetében van jelen ez a probléma, de ugyanilyen a helyzet a nagyobb városokkal, és azok közvetlen környezetével is. Szerencsére, már tettek lépéseket ellene az építésügyben.
Hogy miért fontos a teljes sötétség alváskor? A válasz teljesen logikus: ha a testóra megzavarodik, vele együtt a hormontermelődés is. Így a daganatok meggátlásában is szerepet játszó melatonin-kiválasztás szintén megbolydul, ha az ember éjszaka, amikor sötétben kellene lennie, fénynek van kitéve.
Az éjszakai műszakosok ezért fokozott veszélyben vannak egyes betegségek miatt, a szakemberek szerint náluk például nagyobb a kockázata az emlő- és vastagbélrák kialakulásának.
A melatonin termelődéséhez tehát sötétre van szükség, éppen ezért nagyon fontos, hogy a hálószobába alvás közben minél kevesebb fény szűrődjön be. Kapcsoljuk ki az éjszakai fényeket, a világító LED-eket is, ezzel nem csak áramot spórolhatunk, de az elektroszmogot is csökkenthetjük magunk körül.
A melatonin az alvási ciklust irányító hormon. Sötétben keletkezik mind a nappali, mind az éjjeli állatok esetén, ezért a „sötétség hormonjá”-nak is nevezik. A tobozmirigy választja ki, és a vérrel jut el a test más részeibe. Az előállítást a hipotalamusz vezérli a fény/sötétség változásairól kapott információ alapján. Ez az információ a retinában keletkezik a melanopszin nevű fotopigmentekben, melyek a 484 nm-es kék fényt érzékelik, és működésük az A-vitaminon alapul. (A lefekvés előtt másfél órával feltett, kék színt szűrő szemüveget szintén használják alvászavar ellen.)
A melatonin kiválasztása az évszakok szerint változó fényviszonyokhoz is igazodik. Befolyásolja a szervezet energia-háztartásáért felelős leptin nevű hormont, ezáltal közvetve az emésztőrendszert is. Megnöveli a REM-ciklus hosszát, és élénk álmokat eredményez, emiatt alvászavar ellen adják.
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 16:54 AI és VUCA - elhozzák a világ végét, de nem úgy, ahogyan a legtöbben várnák
- 16:12 Pszichedelikus szertartások a hatalmi elitnek - Titkos drogtermet tártak fel Peruban
- 14:40 Csak a bálnák tudják, hogy 53 év után hova zuhant vissza a Földre a szovjet űreszköz
- 12:29 Trump üdvözli Putyin béketárgyalási javaslatát
- 10:27 Meteorológia: megdőlt a hajnali hidegrekord szombaton
- 8:25 Macron visszautasítja Putyin javaslatát
- 6:11 Az orosz elnök közvetlen tárgyalásokat javasol Kijevnek
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06