Mire figyeljünk oda, ha gitárt vásárolunk?
Amorózót nevelne gyerekéből? Vegyen neki gitárt!
A gyerekek egy része építőkockával játszik, mások biciklinek, játékpisztolynak vagy babának örülnek. De meglephetjük olyan ajándékkal is, amiért még évtizedekkel később is hálás lehet (vagy utálni fog).
2013.12.17 15:35Szilágyi Szabolcs - ma.hu
Ma már a nagy bevásárlóközpontok és diszkont élelmiszerüzletek is árulnak "gitárokat", amelyek azonban sajnos többnyire nem többek egyszerű játékszernél. Pontatlanok, állandóan elhangolódnak, illetve a rendkívül alacsony áruk miatt nem igazán számíthatunk arra, hogy valóban jól használható vagy minőségi alapanyagokból készültek. Nem felelnek meg azoknak a minimum elvárásoknak, amitől hangszernek nevezhető egy gitár. A hangszervásárlásra ebben az esetben épp az igaz, mint az autóvásárlásra: bizonyos összeg alatt alkatrésznek jó, vagy talán annak sem. A hangszerek esetében kiemelkedően fontos, hogy hangszerboltban, megfelelő minőségű terméket vásároljunk. Ez garantálhatja a tulajdonos hosszú távú elégedettségét, örömét - akár magunknak vesszük, akár ajándékba tervezzük adni.
Noha a választék hatalmas, van néhány alapvető dolog, amire ha odafigyelünk, akkor ár-érték arányban biztosan korrekt gitárra tehetünk szert. Az első és legfontosabb, hogy mindezeket a szempontokat akkor tudjuk pontosan megvizsgálni, ha elmegyünk és kezünkbe vesszük, kipróbáljuk a kiszemelt hangszert. Fontos, hogy a teste és a nyaka milyen faanyagokból készült, hiszen ez adja meg a hangkarakterét.
Oda kell figyelnünk a hangoló kulcsokra, hogy stabilan álljanak, hiszen nélkülözhetetlen, hogy ha felhúzzuk a húrokat, akkor a hangolás tiszta és pontos maradjon. A következő a nyak. Egyenes, stabil nyakra van szükségünk, hogy kényelmesen és tisztán tudjunk játszani. Fontos továbbá a kidolgozás, vizsgáljuk meg, hogy a kritikus helyeken (mint például az illesztéseknél) tisztességesen össze van-e rakva, nincsenek egyenetlenségek. A bundok vagy érintők nem nyúlnak-e túl a nyakon, ne legyenek sorjásak. Rendkívül kényelmetlen lehet, amikor gitároznánk, de nem tudunk, mert ezek vágják a tenyerünket.
Vannak elektromos és elektronika nélküli gitárok. Értelemszerűen az elektromos gitároknál követelmény a megbízható elektronika. Nem kontaktos-e, illetve nem lötyög-e az aljzat, amibe a kábelt dugjuk. Nem kontakthibásak-e a potméterek, a hangszedő váltó kapcsoló működik-e, a hangszedők nem túl zajosak-e. A single coilok mindegyikénél van egy alapzaj még a többszázezres modelleknél is, bár nem baj, ha minél kisebb ez a zaj.
A többi már ízlés dolga, kinek mit tetszik. Bár ez sem utolsó szempont, mert ha van az embernek egy gitárja, ami valami miatt nem nyerte el a tetszését, akkor valószínű, hogy nem is játszik rajta olyan szívesen. Nem szép látvány, ha a húros hangszer évekig a sarokban áll.
Ezek talán a legfontosabbak, amikre mindenképpen figyelnünk kell. Ha pedig valamiben bizonytalanok vagyunk vagy hiányosak az információink, inkább kérdezzünk meg szakembereket! Így biztosan elkerülhetjük a felesleges bosszúságot.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 10:38 Virágzó árokpart miatt kap felszólításokat egy vecsési lakos, miközben országosan a vágatlan május terjed
- 8:09 Lövöldözés Monoron: a TEK tűzharcban lőtte le a rendőrökre támadó férfit
- 6:29 Távozik Such György az Országgyűlés főigazgatói posztjáról
- 21:21 ORFK: több mint 2550 jogsértést állapított meg a Roadpol-ellenőrzés
- 19:18 Magyar Péter: történelmi léptékű a kormány előtt álló munka
- 17:03 Letették az esküt a Tisza-kormány miniszterei
- 15:59 Négy minisztérium vezetői vétójogot kapnak a kormányzati döntéshozatali mechanizmusban
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06
Kinyomtatom
Fórumozok róla
Hozzáadom a könyvjelzőhöz
Küldd ide: Delicious
Küldd ide: Digg
Küldd ide: Facebook
Küldd ide: myspace
Küldd ide: twitter


