Habitat for Humanity
Válságban a szociális lakásszektor Közép- és Kelet-Európában
A visegrádi országokban az alacsony jövedelmű családok 30 százalékának problémát jelent a lakhatás finanszírozása.
2013.09.13 00:32MTI
A szociális bérlakások aránya viszont 2-8 százalék közé csökkent a rendszerváltás óta - ismertette a Habitat for Humanity Magyarország annak kapcsán, hogy a posztszocialista országok lakhatási problémáira megoldást kereső háromnapos konferencia kezdődött Budapesten csütörtökön a szervezet és a Városkutatás Kft. szervezésében.
Magyarországon, Lengyelországban és Szlovákiában a magántulajdonban lévő bérlakásokkal együtt sem éri el az összes kiadó lakás arány a 10 százalékot. Csehország kivétel, ott az összes bérlakás 22 százalékot tesz ki.
Az MTI-hez eljuttatott közlemény szerint több országban is próbáltak PPP-modellben bérlakásokat építeni, de az ezekhez szükséges állami források mértéke meghaladta a költségvetési lehetőségeket.
Általánosan jellemző, hogy az önkormányzatok felelősek a lakhatás biztosításáért, miközben mindenhol pénzügyi nehézségekkel küzdenek, így várhatóan a közeljövőben nem fog érdemben növekedni a köztulajdonú lakások száma.
A magánlakások 6-12 százaléka áll üresen, ezek bevonása a szociális bérlakás szektorba számos előnnyel járhat. Csökkentheti például a lakásállomány leromlásának mértékét, valamint elősegítheti a helyi igényeket figyelembe vevő lakásprogramok kialakítását is - hangsúlyozza a Habitat for Humanity Magyarország.
A modell bevezetéséhez szükség lenne a lakástulajdont előnyben részesítő támogatási rendszerek megváltoztatására, a szabályozási környezet felülvizsgálatára, valamint arra, hogy a kormányok felismerjék a lakhatási problémák szociális költségét és álljanak ki egy ilyen program bevezetése mellett.
A konferencia 19 országból érkezett 60 szakértője a szociális lakásügynökségek létrehozásának lehetőségét, szerepvállalásuk módjait vizsgálja. A szociális lakásügynökség olyan szervezet, amely menedzseli a magán bérlakások kiadását, összehozza a bérlőket és a bérbeadókat, előkészíti a szerződéseket, koordinálja a bérleti díjak és a rezsi kifizetését, esetleg a karbantartást - olvasható a közleményben.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:05 Gyalogosok közé hajtott egy autó Londonban
- 21:14 A szerb elnök bejelentette a lemondását, de a politikában marad
- 20:10 Négyen meghaltak a 3-as főúton Bükkábránynál történt balesetben
- 18:08 Csak délután három ember merült el a Dunában. Egyiküket holtan találták meg, két embert továbbra is keresnek
- 16:16 Utah államában már százezer hektárnál nagyobb területet perzselt fel bozóttűz
- 14:04 Azonnal megszűnt az MTVA és a Duna Médiaszolgáltató Zrt. vezérigazgatóinak megbízatása
- 12:01 Hőség - Szombattól harmadfokú a hőségriasztás
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06
Kinyomtatom
Fórumozok róla
Hozzáadom a könyvjelzőhöz
Küldd ide: Delicious
Küldd ide: Digg
Küldd ide: Facebook
Küldd ide: myspace
Küldd ide: twitter


