"A Fidesz nem vette komolyan"

Schiffer az alkotmányozásról: az LMP-nek elvi feltételei vannak

A Fidesz nem vette komolyan, hogy az LMP elvi feltételekhez köti az alkotmányozásba való bekapcsolódást.

2011.03.26 18:40MTI

Schiffer András, a párt parlamenti frakciójának vezetője szombaton a Szegeden megtartott fórumán kifejtette: sajnálatos, hogy az elmúlt húsz év politikai elitje csak abban tud gondolkodni, hogy a különböző politikai pártok, erők zsarolnak és mutyiznak egymással.

"Nem arról szólt a történet, hogy kettővel több környezetvédelmi passzus kerüljön be, és akkor benne vagyunk. Szó sincs erről, és ezt a Fidesz nem vette komolyan. Nekünk elvi feltételeink vannak" - hangsúlyozta.

Mint mondta, az ő meglátása szerint a demokratikus alkotmányozásnak két fő feltétele van. Az egyik, hogy egy alkotmány mögött nagyobb egyetértés kell, mint egy adott parlament bármilyen többsége, így nem az LMP-vel kell megegyezni. Az ország alkotmányának két-három ciklus múlva is időtállónak kell lennie, élveznie kell az emberek bizalmát, és most ez forog kockán. A másik feltétel szerint akkor születhet demokratikus alkotmány, ha az alkotmányozó többségen belül egyetértés övezi, hogy az alkotmányosság minden esetben a többségi uralom korlátja.

"Szomorúan láttuk, hogy a Fidesz-KDNP-n belül ennek az ellenkezőjét övezi teljes egyetértés" - folytatta. Példaként említette "Balsai István semmisségi törvényét", illetve az alkotmánybírósági hatáskör megnyirbálását.

Mint Schiffer András kijelentette: ilyen helyzetben nem lehet alkotmányozni, vagy az nem demokratikus alkotmányozás. Egy ilyen folyamat akkor demokratikus, ha a parlamenti többség tudomásul veszi, hogy csak a parlamentben birtokolja a többséget, s az önkormányzati hatalom, a bírói hatalom és az alkotmánybíróság mindig korlátja a parlamenti többségnek.

Ezzel a Fidesz nem hajlandó megbarátkozni. Amíg a Fidesz alkotmányozás címén az alkotmányosságot számolja fel, tehát a többségi uralom előtti korlátokat hárítja el - márpedig ez visszaigazolódik az alkotmánytervezetből -, addig nincsenek meg a demokratikus alkotmányozás feltételei.

Egy olyan parlamenti képviselő, aki az alkotmányra és az alkotmányosságra esküdött fel, nem vehet részt egy ilyen folyamatban - hangsúlyozta az LMP frakcióvezetője.

Hozzátette: tavaly a Fidesz választási programjában egy szó nem volt az alkotmányozási tervekről. Ezt a hibát szerinte úgy lehet kijavítani, ha az alaptörvény-tervezetet megerősítő népszavazásnak vetik alá, "vagy 2014-ben a választásokon erről is mondjanak véleményt az urnákhoz járulók".

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.