A halastavat az iszapon átszűrődő forrás táplálja
Vörösiszap: hiába engedik le a lúgos vizet, újratöltődik Kolontáron
Az Újjáépítési Kormányzati Koordinációs Központ sajtóügyeletesének tájékoztatása szerint folyamatosan engedik le az erősen lúgos vizet a kolontári halastóból.
2011.03.10 10:07MTIA mentesítés megkezdése óta eltelt egy hét alatt negyven centiméterrel csökkent a vízszint, de a tavat természetes források táplálják, így a lúgos víz a leülepedett vörösiszapon keresztül átszűrődve újratöltődik.
Nagy Attila elmondta, hogy a tavaly októberi katasztrófa során a kéthektáros vízfelületű, átlagosan 3 méter mély magántóba 40 ezer köbméter, erősen lúgos víz és ugyanennyi vörösiszap került.
Hozzátette: a halastó lecsapolását március elején kezdhették meg a vízjogi engedélyek birtokában, az átlagosan 12-es pH-értékű, lúgos vizet fél kilométer hosszú övárkon keresztül semlegesítő medencébe, majd onnan a Torna-patakba engedik.
Tájékoztatása szerint eddig 40 centiméterrel csökkent a tó vízszintje, amely így visszatért a medrébe. A legnagyobb nehézséget most a tavat tápláló három természetes forrás okozza, ezek vize a tó fenekén leülepedett vörösiszapon keresztül átszűrődve a folyamatos szivattyúzás ellenére is erősen lúgos vízzel tölti meg a medret.
Feltételezések szerint a tóban a háromméteres iszapréteg alatt még legalább két autó van, a járműveket az iszapáradat sodorta tavaly októberben az átlagosan három méter mély magántóba.
A csepp alakú tó mentesítése még hetekig eltart, a munkálatokat a Mecsekérc Zrt. egyik alvállalkozója, az Aranyponty Kft. végzi. A Kolontártól Devecser felé, külterületen található halastavat egyik oldalról a vasúti töltés, a másik oldalról egy domb határolja. Az autókat a halastóból a Rescue 24 tűzoltó és kutató-mentő nemzetközi mentőcsapat húzza majd ki - mondta Pavelcze László igazgató.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 8:35 Karácsony Gergely: két és fél paksi atomerőműnyi energia rejlik a budapesti temetőkben
- 22:46 Batman járja Ráckeve utcáit éjszakánként - már többször is látták a titokzatos alakot
- 16:10 Köztársasági elnökké választották Baka Andrást
- 10:49 Kapitány István: kizárják az OPUS TITÁSZ-t az RRF-pályázatokból
- 10:37 Megrongálták a zsámbéki polgármester családjának két autóját
- 8:59 Egyetlen pillanat is elég a bajhoz - a rendőrség videóval figyelmezteti a rollereseket
- 6:54 Szarófantom tartja izgalomban Orosházát - a lakosság segítségével keresik a rejtélyes alakot
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06
Kinyomtatom
Fórumozok róla
Hozzáadom a könyvjelzőhöz
Küldd ide: Delicious
Küldd ide: Digg
Küldd ide: Facebook
Küldd ide: myspace
Küldd ide: twitter


