Kéri a btk-módosítás normakontrollját?
Az államfőnek 15 napja van dönteni, a gyűlöletbeszéd büntethetőségéről
A köztársasági elnöknek 15 napja van arra, hogy eldöntse, kéri-e a parlamentben hétfőn elfogadott büntető törvénykönyv-módosítás alkotmánybírósági normakontrollját - közölte az államfő hivatalának főosztályvezetője csütörtökön az MTI megkeresésére.
2008.02.21 11:26MTIKumin Ferenc elmondta: Sólyom László hivatala szerdán kapta meg a jogszabályt, és a köztársasági elnök még nem döntött arról, aláírja-e a törvényt. Az államfő dönthet úgy is, hogy az Országgyűlésnek megfontolásra visszaküldi a törvényt, vagy normakontrollra az Alkotmánybírósághoz küldi. Az Országgyűlés hétfőn fogadta el a büntető törvénykönyv módosítását, ami lehetővé teszi a gyűlöletbeszéd büntethetőségét.
A büntető törvénykönyvről szóló 1978. évi IV. törvény módosítása beiktatja a jogszabályba a magyar nemzettel, vagy a lakosság egyes csoportjaival, így különösen a nemzeti, etnikai, faji, vallási csoporttal szembeni gyalázkodás büntethetőségét. A módosítás 2. paragrafusa arról rendelkezik, hogy a módosított törvény a kihirdetést követő harmincadik napon lép hatályba, majd két nappal később a módosítást kimondó törvény hatályát veszti. Lövétei István alkotmányjogász az MTI-nek kifejtette: ennek a paragrafusnak az a célja, hogy ne legyenek felesleges jogtöredékek a magyar jogban.
Emlékeztetett arra, hogy sok módosító törvényt fogad el az Országgyűlés, és ha a változtatások megtörténte után ezek nem kerülnének ki a hatályos jogszabályok közül, akkor "százmillió, egyébként semmire se használható jogszabálycímünk lenne a hatályos jogszabályok között". Az eredetileg elfogadott - de a módosítást már tartalmazó - törvény természetesen hatályban marad. A Társaság a Szabadságjogokért civil szervezet kedden arra kérte a köztársasági elnököt, hogy a büntető törvénykönyv elfogadott módosítását aláírás előtt véleményezésre küldje meg az Alkotmánybíróságnak. Álláspontjuk szerint a törvényjavaslat szükségtelen és aránytalan mértékben korlátozza a véleménynyilvánítási szabadságot. Közölték azt is, hogy az Alkotmánybíróság korábbi határozataiban következetesen alkotmányellenesnek minősítette a módosítás szellemében született jogszabályokat.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 10:09 Repülő zuhant lakóházakra Kaliforniában - a pilóta életét vesztette
- 8:15 Fizikusok fejtették meg a rózsaszirom ikonikus formájának titkát
- 6:45 Itt a csontgyűjtő hernyó - falánk kis lény a rémálmokból
- 22:05 El Cono - rejtélyes piramis az Amazonas mélyén
- 20:04 Kós Hubert simán nyert 200 méter háton Floridában
- 18:02 Trump pápaként? - AI-generált képpel és kijelentéseivel kavart vihart az amerikai elnök
- 16:01 Pápaválasztás - Már elkészült az új pápa ruhája, három különböző méretben
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06