Alkotmányellenes a költségvetés ezen része
Alkotmánybíróságra megy Pokorni az oktatás sarcolása miatt
Az Alkotmánybírósághoz (Ab) fordul a fideszes Pokorni Zoltán, álláspontja szerint ugyanis alkotmányellenesek a 2010-es költségvetés azon rendelkezései, amelyek a közoktatási normatív támogatások tanév közbeni csökkentését írják elő.
2009.12.18 12:57MTIA Fidesz alelnöke pénteki budapesti sajtótájékoztatóján közölte: ez a fajta normatívacsökkentés sérti a jogbiztonsághoz, a jogszabályok előreláthatóságához fűződő jogot, valamint sérül a szerzett jogok sérelmének tilalma is. Pokorni Zoltán azt mondta: a január 1-jétől történő, tehát a tanév közbeni normatívacsökkentés példa nélküli.
A politikus felhívta a figyelmet arra, hogy míg 2002 szeptemberében egy elsős gyermek után a központi költségvetés 187 ezer forintot biztosított egy évre az intézményfenntartóknak, addig 2010. január 1-jétől ez az összeg 134 forint lesz. Az Ab-t arra kéri, semmisítse meg a jövő évi költségvetésről szóló törvény ezen passzusát - mondta. Pokorni Zoltán közölte: egy másik törvény, a hétfőn elfogadott, a közoktatásról, valamint a felsőoktatásról szóló jogszabályt módosító salátatörvény miatt pedig az államfőhöz fordulnak.
Sólyom László köztársasági elnököt arra kérik, ne írja alá a törvényt, hanem küldje előzetes normakontrollra az Ab-nek. Emlékeztetett: e salátatörvény egyik pontja a kétszintű érettségi szabályozásáról szól, amely szerint 2014-től felsőoktatási felvételi követelménnyé teszik a szakok nagy részén az emelt szintű érettségit. Ezzel a Fidesz is egyetért - hangsúlyozta. Pártja azonban úgy véli, a hétfőn elfogadott törvényben van egy olyan passzus - a közoktatási intézmények vezetőinek kiválasztásáról -, amely kétharmados támogatást igényel, ám azt a parlamenti szavazáskor nem kapta meg - ismertette az Orbán-kormány egykori oktatási minisztere. Kifejtette, a szocialisták ezt kivehették volna a javaslatból, ám ezt nem tették meg, "lehet, hogy nem véletlenül, hanem egy cinikus számítás mozgatta őket: valójában nem kívánták az érettségi szabályozását sikerre vinni".
A Fidesz cinikusnak tartja, hogy a kormánypárti képviselők úgy szavazták meg ezt a "törvénytorzót", hogy tudatában voltak annak alkotmányellenes voltával - jegyezte meg. Pokorni Zoltán szerint ha az MSZP valóban fontosnak tartja az emelt szintű érettségi felsőoktatási felvételi követelményként való előírását, azt bizonyíthatja azzal, hogy támogatja a Fidesz által benyújtott törvényjavaslatot, amelynek lényegi pontjai megegyeznek a szocialisták eredeti javaslatával.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:57 A hét elején még borult, párás, ködös idő várható, majd feltámad a szél, és melegedés kezdődik
- 20:54 Az EU dömpingellenes vámokat vetett ki a Kínából származó eritritol édesítőszerre
- 18:52 IEA: Az atomenergia növekvő szerepre tesz szert a globális energiaellátásban
- 16:51 Jövő generációs modellekkel vesz lendületet a BMW
- 14:32 300 ezer fölé növeli a kisebb napelemes rendszerek számát a Napenergia plusz program
- 12:35 MÁV: érvénytelenítették a kármentesítési és hulladékelszállítási feladatra kiírt eljárás
- 10:26 HM: szövetséges katonai menetoszlopok haladnak át Magyarországon
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06