Emberi mulasztás, vagy technikai hiányosságok?

Aquaworld: az úszómesterek nem tudnak elsősegélyt adni?

A tragikus baleset óta folyik a vizsgálat az Auqaworld-ben, hogy kiderítsék, hogy kerülhetett egy kisfiú múlt hét csütörtökön a medence vízelvezető csatornájába, ahol életét vesztette.

2009.07.27 13:09ma.hu

A hét elején zárul az a belső vizsgálat aminek a célja, hogy kiderítséhk emberi mulasztás okozta a tragédiát, vagy az Aquaworldnek vannak vészes technikai hiányosságai.

A tragédia óta több látogató is beszámolt a Tékozló Homár oldalán, hogy néhol kifejezetten balesetveszélyes a vízipark berendezéseinek használata, és ha esetlegesen baleset történik a személyzet sincs a helyzet magaslatán, előfordul, hogy nem tudnak segíteni a megsérült embereknek.

Az egyik vendég elmondása alapján „túlzás lenne csúszdamesternek nevezni azokat a nyári munkás diákok, akik nem sokat tesznek azon kívül, hogy látványosan unatkoznak a csúszdák bejáratánál” – pedig a csúszdák használatának szigorú előírásai is vannak, ugyanis ha egy ilyen „csőben” ketten összeütköznének az nagyon komoly sérüléssel járna.

Valószínűleg ennek megakadályozására szereltek fel jelzőberendezéseket, ám ezek sem mindig kifogástalanok technikailag. Egy másik vendég elmondása alapján a probléma az, hogy a rendszer első érzékelője (ami azt érzékeli, amikor valaki belép a csúszdába) annyira elől és kint van, hogy a várakozók gyakran aktiválják. Ezt a rendszer úgy érzékeli, hogy valaki belépett a csúszdába, és vörös jelzésre vált, vagy azon marad. Nyilván mivel nincs senki a csúszdában, aki alul kijönne, és ezzel aktiválja a lenti érzékelőt, nem fog visszaváltani zöldre. A várakozók megunják, hogy percekig nem vált vissza zöldre  és a jelzést figyelmen kívül hagyva belépnek a csúszdába - olvasható az Index homár blog oldalán.

Ha megtörténik a baleset, sem mindig érkezik időben segítség: "Barátnőm csontrepedést szenvedett el, amikor elesett a szörffel, és arra a bizonyos rácsra esett le. Először a lábfején növekvő vérömlenyre lettünk figyelmesek. Miközben elsősegélyt kerestünk (sehol sem volt jelölve), barátnőm vérnyomása leesett, és ájulás szélére jutott. Két úszómestert is megkérdeztünk, de állításuk szerint nem tudnak elsősegélyt nyújtani. A második elküldött minket a wellness részlegbe, ahonnan előjött egy fiatalember, mindenféle felszerelés nélkül. Megnézte a sérülést, és azt mondta, ő nem tud semmit sem csinálni, és különben is ez csak egy vérömleny, ami idővel majd fel fog szívódni" - meséli egy fiatalember a tapasztalatait.

Márpedig balesetre még van bőven esély: a csúszdák illesztése nagyon pontatlan, a csúszda elemei között óriási hézagok vannak, amik csúszás közben sérülést, horzsolást is okozhatnak.

"Egyik csúszószőnyeges lecsúszás közben vettem észre, hogy a szőnyeg széléből hiányzik egy tenyérnyi darab. Valószínűnek tartom, hogy valamelyik csúszdaelem illesztésébe akadt bele csúszás közben és akkor szakadt le. Mi lett volna, ha valamelyik ujjam akad be? - számolt be tapasztalatairól egy másik fürdőző.   "Ezen felül egyes csúszdák vonalvezetése olyan, hogy össze-vissza dobálja az embert, és a végtagjai csúszás közben óriási erővel ütődnek a csúszda falának."

Persze sokak véleménye az, hogy a balesetek elkerülésének módja a berendezések rendeltetésszerű használata. Lehet, bármilyen biztonságos egy rendszer, ha valaki nem vigyáz magára - és természetesen a többi emberre - akkor mindig nagyobb a baleset lehetősége. 

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.