Megbukott az "ifjú modernizáló"
Economist: ravasz machináló, ám Gyurcsány soha nem állt talpra 2006 után
A valaha ifjú modernizálóként ünnepelt Gyurcsány Ferenc "soha nem tudott igazán talpra állni" a 2006-os őszi zavargások után, lemondásának bejelentése azonban "koreografált volt", és a háttérből továbbra is ő mozgathatja a szálakat - írta elemzésében a The Economist.
2009.03.28 08:04MTIA vezető londoni gazdasági-politikai hetilap internetes változatán megjelent írás szerint a kormányfő "bátortalan" adóteher-csökkentési próbálkozásainak nem mutatkozik sok hatása, miközben a forint ebben a hónapban rekord mélységbe süllyedt, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) által szervezett 25 milliárd dolláros mentőcsomag ellenére is.
A munkanélküliség 8,4 százalékra emelkedett, a kormány jóslata szerint a hazai össztermék-érték (GDP) az idén 3,5 százalékkal csökken, de például az egyik londoni gazdaságelemző cég, a Capital Economics 7,5 százalékos visszaesést valószínűsít.
Magyarország ugyanakkor továbbra is a korrupció béklyójának szorításában van - az EU-pénzeket, különösen önkormányzati szinten, "bennfentes kartell porciózza" -, ehhez járul az adósság súlyos terhe és a feketegazdaság, amely akár a GDP ötödét is kiteheti - áll a The Economist írásában.
A folyóirat szerint a válság ellenére az irrealitás érzete uralkodott el az országban. Nacionalista értelmiségiek az 1930-as évek nyelvezetét használják a külföldi tőke és a "kozmopolita" befolyás ostorozására, Orbán Viktor, az ellenzéki Fidesz vezetője pedig azt fájlalja, hogy a pénzügyi rendszer több mint 80 százaléka "külföldiek kezében van".
A társadalmi feszültség mindeközben növekszik, miután sorozatos támadások érték a magyarországi romákat, két, állítólag romák által elkövetett, nagy feltűnést keltő gyilkosság nyomán - áll a The Economist írásában. A lap szerint nem meglepő, hogy Gyurcsány Ferenc népszerűségi rátája alig 18 százalékos.
A választók kétharmada a Fideszt támogatja, szemben a szocialisták 23 százalékával. Gyurcsány Ferenc, az egykori KISZ-vezetőből lett multimilliomos azonban "ravasz machinátor", lemondása "koreográfia" alapján zajlott, és gyorsan újjáválasztották pártelnökké. A kisebbségi kormány az SZDSZ és az "üzletpárti MDF" támogatásától függ, és a brit hetilap szerint ezek egyik sem szeretne idő előtti választást.
Egy új kormányfő kinevezése lehetővé tenné a szocialistáknak, hogy azt mondják: rákényszerültek a népszerűtlen kiadáscsökkentésekre, "az új erőre kapó Gyurcsány" pedig a színfalak mögül mozgathatja a szálakat - áll a The Economist írásában.
Kapcsolódó írások:
- Orbán: "az esküszegés ma bevett gyakorlat"
- Lécci, valaki legyen miniszterelnök! - Már csak az Expresszben nem adott fel hirdetést Gyurcsány
- Navracsics: "Gyurcsány egy bukott politikus"
- Pártelnökként is megbuktatnák Gyurcsányt?
- Gyurcsány: a rendőrség az ország szolgája
- Sokkterápia Gyurcsány távozása belga lap szerint
- Elemző: Gyurcsány politikailag már élő halott volt
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 10:38 Virágzó árokpart miatt kap felszólításokat egy vecsési lakos, miközben országosan a vágatlan május terjed
- 8:09 Lövöldözés Monoron: a TEK tűzharcban lőtte le a rendőrökre támadó férfit
- 6:29 Távozik Such György az Országgyűlés főigazgatói posztjáról
- 21:21 ORFK: több mint 2550 jogsértést állapított meg a Roadpol-ellenőrzés
- 19:18 Magyar Péter: történelmi léptékű a kormány előtt álló munka
- 17:03 Letették az esküt a Tisza-kormány miniszterei
- 15:59 Négy minisztérium vezetői vétójogot kapnak a kormányzati döntéshozatali mechanizmusban
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06
Kinyomtatom
Fórumozok róla
Hozzáadom a könyvjelzőhöz
Küldd ide: Delicious
Küldd ide: Digg
Küldd ide: Facebook
Küldd ide: myspace
Küldd ide: twitter


