Földmozgás

Mi állhat a szlovák-magyar határ közelében kipattant földrengés hátterében?

A mostani földrengés az úgynevezett ALCAPA-lemezen belül pattant ki, amely a Kárpát-Pannon régió északnyugati részének aljzatát alkotja.

2026.02.21 18:30ma.hu

A Kárpát-medence térségében a kőzetlemezekben folyamatosan tektonikai feszültségek halmozódnak fel. Ennek egyik fő oka, hogy az Adriai-kőzetlemez lassan, de tartósan észak felé mozog, miközben az óramutató járásával ellentétes irányban forog. Ez a mozgás mintegy „harapófogóba” szorítja a Kárpát-medence alatti kőzettesteket, amelyek az Adriai- és az Európai-kőzetlemez közé ékelődnek - írta a Kövesligethy Radó Szeizmológiai Obszervatórium Facebook-oldalán.

A mostani földrengés az úgynevezett ALCAPA-lemezen belül pattant ki, amely a Kárpát–Pannon régió északnyugati részének aljzatát alkotja. Ez az afrikai eredetű lemeztest az oligocén végétől préselődött a térségbe, majd a Pannon-medence kinyílásával és elvékonyodásával párhuzamosan jelentős belső szerkezeti átalakulásokon ment keresztül. Ennek során számos (mély)törés jött létre, amelyek ma is meghatározzák a térség földtani viszonyait.

A jelenlegi rengés egy, az ausztroalpi takarós szerkezeteken belüli lenyíródási zóna közelében történt. Ezek jellemzően lapos dőlésű normálvetők, amelyek a térségben ÉK–DNy csapásúak és DK felé dőlnek. Bár a pontos fészekmechanizmus még nem ismert, a jelenlegi adatok alapján valószínű, hogy a rengés ezen szerkezetek mentén felhalmozódott feszültség kioldódásához kapcsolódik.

Fontos hangsúlyozni, hogy a térség nem tekinthető teljesen földrengésmentesnek: intézetünk mérései szerint 1996 és 2018 között két kisebb rengést észleltünk ezen a területen.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.