Közmű
GVH: visszaélhetett erőfölényével egy Pest vármegyei víziközmű szolgáltató
A gyanú szerint a ÉTV indokolatlanul magasan állapította meg a mellékvízmérők műszaki átvételéért és zárral való ellátásáért (plombálás) fizetendő szolgáltatási díjakat.
2025.03.23 10:31MTIVisszaélhetett erőfölényével az érdi központú, összesen nyolc Pest vármegyei településen ivóvíz-, illetve szennyvízelvezetési szolgáltatást biztosító cég a mellékvízmérőkhöz köthető egyes szolgáltatások árazásának meghatározásakor, a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) versenyfelügyeleti eljárás keretében vizsgálja a vállalkozás valószínűsíthető jogsértését - közölte a versenyhatóság.
A tájékoztatás szerint az 1993-ban alapított Érd és Térsége Regionális Víziközmű Kft. (ÉTV) ivóvíz-szolgáltatást végez Érden, továbbá a vízellátó-, illetve szennyvízelvezető rendszereket üzemelteti Diósd, Herceghalom, Pusztazámor, Sóskút, Tárnok, Törökbálint településeken, valamint Remeteszőlős községben. A vállalkozásnak jelenleg hét települési önkormányzat (Érd, Diósd, Herceghalom, Pusztazámor, Sóskút, Tárnok, Törökbálint) a tulajdonosa, továbbá szakmai befektető a cégben a Veolia Víz Zrt. és Fővárosi Csatornázási Művek Zrt.
A GVH gyanúja szerint a ÉTV indokolatlanul magasan állapította meg a mellékvízmérők műszaki átvételéért és zárral való ellátásáért (plombálás) fizetendő szolgáltatási díjakat.
A kifogásolt magatartás az ÉTV működési területén vezetékes mellékvízmérő órával rendelkező valamennyi ügyfelet érintheti az új mellékvízmérő órák felszerelésekor, valamint azok rendszeres és kötelező cseréjekor. A fentebbiek alapján a vállalkozás valószínűsíthetően visszaélt gazdasági erőfölényével, ezzel pedig többletköltségeket okozott az érintett területen élő fogyasztóknak - hangsúlyozta a versenyhivatal.
A GVH jelezte: a versenyfelügyeleti eljárás megindítása nem jelenti annak kimondását, hogy a vállalkozás a jogsértést elkövette. Az eljárás a tények tisztázására és ezen keresztül a feltételezett jogsértés bizonyítására irányul. Az eljárás lefolytatására biztosított időtartam hat hónap, amely indokolt esetben két alkalommal, egyenként legfeljebb hat hónappal meghosszabbítható.
A közleményben felidézték: korábban több víziközmű vállalkozással, köztük az ÉTV-vel szemben is folytattak versenyfelügyeleti eljárást. A nemzeti versenyhatóság a 2012-ben lezárt eljárásában megállapította, hogy a cég túlzottan magas díjat alkalmazott a mellékvízmérők plombálásáért olyan esetekben, amikor azokat más vállalkozás szerelte fel vagy cserélte ki, így pedig visszaélt erőfölényes piaci helyzetével.
A GVH ezen felül 2013-ban a tatabányai Északdunántúli Vízmű Zrt.-t, 2015-ben pedig a pécsi Tettye Forrásház Zrt.-t marasztalta el hasonló jogsértések miatt.
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 6:57 Az Egyesült Államok kormánya betilt több szintetikus élelmiszerszínezéket
- 22:34 Jogerőssé vált az ítélet az ördög ügyvédjének bűnügyében
- 20:42 Ismét tüntettek a gyülekezési törvény módosítása ellen
- 18:39 Földrengés rázta meg Sydney-t és a környező területeket
- 16:39 Távozik Pavel Stantchev, a TV2 Média Csoport vezérigazgatója
- 14:48 Gúnyt űzött Ferenc pápa halálából egy ukrán blogger
- 12:44 Bejelentette a Vatikán, miben halt meg a Pápa
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06