Környezetvédelem

Jelentős bírságot kaphat, aki kukákból gyűjt visszaváltható palackokat

A palackok gyűjtögetése szabálysértés, és az intézkedő rendőr helyszíni bírságot szabhat ki érte.

2024.10.06 12:48MTI

Az utcán hagyott, kukákba dobott betétdíjas palackok gyűjtögetése szabálysértésnek minősül, ezért nagy összegű bírsággal, akár elzárással is sújtható – áll a divany.hu cikkében. A portál az Országos Rendőr-Főkapitányságot (ORFK) kereste meg a témában, s a kapott válaszból az is kiderül, hogy a büntetés 6500 forinttól 65 ezer forintig, hat hónapon belül újabb szabálysértés elkövetése esetén 90 ezer forintig terjedhet. Fiatalkorú elkövető esetén a legmagasabb bírságösszeg 32 500 Ft.

Az ORFK válasza alapján a kidobott palackok jogállását A hulladékról szóló 2012. évi CLXXXV. törvény szabályozza. E törvény értelmében a szemetesbe dobott palackok és alumíniumdobozok települési hulladéknak minősülnek, tehát a közterületen kihelyezett gyűjtőedénybe dobott visszaváltható palack nem egy gazdátlan tárgy, amit bárki összeszedhet, és visszaválthat.

„A gyűjtőedénybe helyezett települési hulladék a hulladéktermelő (akinek tevékenységeiből hulladék képződik) tulajdonát képezi addig, amíg az a hulladékgazdálkodási közszolgáltatási résztevékenységet ellátó koncessziós társaság vagy a vele szerződött gazdasági társaság birtokába kerül. Ha a gyűjtőedényt a hulladékgazdálkodási közszolgáltatási résztevékenység ellátásának biztosítása céljából közterületen helyezték el, a hulladék a gyűjtőedényben történő elhelyezéssel a koncessziós társaság tulajdonába és a koncessziós társaság vagy a koncesszori alvállalkozó birtokába kerül” – összegezte az Országos Rendőr-Főkapitányság a divany.hu számára.

Egyúttal kiemelik: „Ennek megfelelően amennyiben a hulladékot a gyűjtőedényből az arra nem jogosult személy eltávolítja, úgy cselekménye alkalmas a szabálysértésekről, a szabálysértési eljárásról és a szabálysértési nyilvántartási rendszerről szóló 2012. évi II. törvény 177. § (1) bekezdés a) pontjában foglaltak szerinti tulajdon elleni szabálysértés elkövetésére, melynek okán feljelentés alapján az eljárás alá vont személlyel szemben szabálysértési előkészítő eljárás indul”.

A tulajdon elleni szabálysértés ráadásul elzárással is büntethető szabálysértés, ezért a bíróság elzárás, pénzbírság, vagy közmunka büntetést alkalmazhat – jegyzik meg a cikkben. Korábban egyébként azt is megírtuk, hogy felbukkantak a csalók az üvegvisszaváltóknál, de a módszerükre is fény derült. A csalók már az üvegvisszaváltó automaták használatával is megpróbálnak visszaélni, erre az egyik példa, amikor hamis QR-kóddal igyekeznek átverni azokat, akik jótékonysági célokra ajánlották fel a visszaváltott palackok árát. Ám van más is, amivel egyesek ügyeskednek az automatáknál.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.