Világvége
Iszapömlés - Rétvári Bence: példaértékű a katasztrófát követő összefogás
A vörösiszap 267 hektáron szennyezte a területet, 870 ezer köbméter szennyezett anyagot kellett eltávolítani.
2024.10.05 22:10MTIPéldaértékűnek nevezte a vörösiszap-katasztrófát követő összefogást és az érintett települések újjáépítését a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára pénteken Kolontáron az ipari katasztrófa bekövetkeztének 14. évfordulóján.
Rétvári Bence kiemelte: a vörösiszap-katasztrófát követő összefogás megmutatta, hogy "ha baj van, mi magyarok összefogunk, számíthatunk egymásra".
Hozzátette: "a romokból új élet sarjadt, (…) az újjáépítés reményt ad, hogy meg tudjuk védeni magunkat, ha baj van".
Felidézte: 14 évvel ezelőtt a kormány veszélyhelyzetet hirdetett, miután vörösiszap és lúgos víz zúdult a településekre. Az emberek biztonságba helyezése volt a legfontosabb - szögezte le.
Három hónapon belül kiépültek az ideiglenes védművek, majd a teljes védelmet biztosító létesítmények. 400 embert azonnal kitelepítettek, további 110 későbbi kitelepítéséről döntöttek.
A károsultak száma meghaladta a kilencszázat, háromszázan szorultak egészségügyi ellátásra, száz embert kórházba kellett vinni. A vörösiszap 267 hektáron szennyezte a területet, 870 ezer köbméter szennyezett anyagot kellett eltávolítani - sorolta.
Rétvári Bence hangsúlyozta, hogy a segítségnyújtás versenyfutást jelentett az idővel, az erőfeszítéseknek köszönhetően sikerült megakadályozni, hogy a nehézfémek és a lúg bejusson a folyókba, így a még nagyobb katasztrófát sikerült megelőzni.
Elmondta, hogy 306 ingatlant kellett lebontani, 112 új lakóház épült fel, 125 család használt ingatlant vásárolt a kormány segítségével, 79 károsult pénzügyi támogatást kért.
Kitért arra, hogy az állam 35 milliárd forintnyi segítséget nyújtott az életmentéshez, a menekítéshez, a helyreállításhoz az új épületek felépítéséhez.
Ahogy a közelmúltban az árvíz idején tapasztalt összefogás is mutatja, a bajban senki nincs egyedül - hangsúlyozta az államtitkár.
Bakondi György, a miniszterelnök belbiztonsági főtanácsadója úgy fogalmazott: Kolontár szimbóluma a sorscsapásnak és a szenvedésnek, de egyúttal az összefogás erejét is jelképezi.
A katasztrófa pillanatait felidézve azt mondta, néhányan traktorral mentették az embereket, volt példa arra, hogy a mentők védőruha nélkül gázoltak az iszapba.
Magyarország legnagyobb, tíz emberéletet követelő ökológiai katasztrófája 2010. október 4-én történt. Ajka közelében, Kolontár községnél átszakadt a Magyar Alumínium Termelő és Kereskedelmi (Mal) Zrt. ajkai timföldgyára zagytározójának gátja, a kiömlő több mint egymillió köbméternyi víz és a mérgező vörösiszap elegye elöntötte Kolontár, Devecser és Somlóvásárhely mélyebben fekvő részeit.
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 10:14 Csúcskategóriás autókkal erősít a rendőrség
- 8:39 Étlen, szomjan, betegen a hidegben pusztult el
- 6:00 Egyedül tüntette el az amerikai lány holttestét ír gyilkosa
- 18:59 Jövőre nem lesz Balaton Sound
- 17:58 Robbie Williams jövő szeptemberben visszatér Budapestre
- 16:57 Meghosszabbítják a vészhelyzetet Amszterdamban
- 15:56 Történelmi csúcson a bitcoin
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06