Járvány
Vietnámiak vagyunk - Koronavírus-pánik Újlipótvárosban
A koronavírus-járvány Kína-ellenes érzelmeket vált ki világszerte.
2020.01.31 08:49ma.hu„Vietnámiak vagyunk” - írta ki a XIII. kerületi Hollán Ernő utcai „kínai boltjának” személyzete az üzlet ajtajára. Az InfoRádió munkatársa küldte be a képet, a felirattal minden bizonnyal arra próbálnak utalni a tulajdonosok, hogy nem kínaiak, tehát egyetlen vásárlójuknak sem kell attól tartania, hogy megfertőzik koronavírussal.
Van, ahol nem engedik be a kínai turistákat az üzletekbe, vitriolos hangnemben gúnyolódnak az ország egzotikus húsfogyasztási szokásain és váratlan egészségügyi ellenőrzésnek vetik alá a külföldi dolgozókat.
Az eredetileg Kínában megjelent vírus bő tucatnyi országra átterjedt, többségükben délkelet-ázsiai államokra, amelyek kényes kapcsolatban állnak Kínával az óriási pekingi infrastrukturális beruházások, a térségre gyakorolt politikai nyomás és a dél-kínai-tengeri szigetek feletti szuverenitással kapcsolatos viták miatt - írta a Reuters brit hírügynökség.
A kínai hatóságok szerint a vírus egy piacról terjedt el, ahol illegálisan árultak vadállatokat, így a közösségi médiát elárasztották az egzotikus ínyencségeket és a hagyományos gyógyászat alkotóelemeit taglaló gúnyos megjegyzések. "Ne egyetek több denevért!" - írta egy Twitter-felhasználó Thaiföldön, a kínai turisták fő tartózkodási helyén.
Vietnamnak, amely hosszú időn át kínai megszállás alatt állt és kétségbe vonja Peking dél-kínai-tengeri területi követeléseit, különösen feszült a viszonya Kínával, és ezzel nincs egyedül a térségben. Egy januári felmérésben a megkérdezett délkelet-ázsiai vezetők, akadémikusok és más szakértők több mint 60 százaléka válaszolta azt, hogy nem bízik Kínában. Közel 40 százalékuk szerint Kína "revizionista hatalom, és vissza akarja juttatni Délkelet-Ázsiát a befolyásolási övezetébe". A közvélemény-kutatásban nem esett szó a vírusról.
Franciaországban - amelynek fővárosa, Párizs a kínaiak egyik fő célpontja, és amelyben jelentős számú kínai él -, a helyi ázsiaiak a Twitteren #Jenesuispasunvirus (Nem vagyok vírus) néven hashtaget hoztak létre, ahol - az elsősorban a tömegközlekedésben elkövetett - visszaéléseket lehet jelenteni. Sun Lay Tan 41 éves menedzser elmondta, hogy a metrószerelvényben a mellette ülő férfi hirtelen máshová ült, és sáljával eltakarta az arcát. "Megdöbbentő volt" - mondta Tan, aki Franciaországban született kínai és kambodzsai felmenőktől. "Valóban megbélyegezve éreztem magam" - tette hozzá.
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 20:35 M4 Sport-Az Év sportolója gála - Kós Hubert a férfi, Gulyás Michelle a női győztes
- 18:34 Keddtől kötelező a maszkviselés a szolnoki Hetényi Géza kórházban
- 16:33 A szél erősödésétől tartanak a kaliforniai erdőtüzekkel küzdő szakemberek
- 14:32 Charles Darwin sírját rongáltak meg Londonban környezetvédelmi aktivisták
- 12:31 Újabb vádemelés a szélsőséges ideológiai indíttatású, budapesti támadások ügyében
- 10:58 Szijjártó: közel kilencszáz új munkahelyet teremt a kínai Xinzhi nagyberuházása Hatvanban
- 8:29 A kormánypárti Csibi Krisztina nyerte a dombóvári időközi országgyűlési képviselő-választást
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06