Ukrajna Európát zsarolja? Nem engedi át a gázt
A Gazprom leállította a tranzitszállítást Ukrajnán át
A Gazprom szerdán, közép-európai idő szerint 16.30-kor kénytelen volt leállítani az Európának szánt földgáz ukrajnai vezetékekbe szivattyúzását, mivel az Ukrajnába érkező gáz nem jutott el az európai megrendelőkhöz - közölték az ITAR-TASZSZ hírügynökséggel a Gazpromnál.
2009.01.07 19:51MTIElőzőleg Vlagyimir Putyin orosz kormányfő ezt már jelezte Mirek Topoláneknek, az EU soros elnöki tisztségét betöltő Csehország miniszterelnökének, akivel telefonon beszélt délután. A kormányfő korábban a nap folyamán támogatta Alekszej Miller vezérigazgató ilyen irányú tervét azzal, hogy ezt a lépést legnagyobb nyilvánosság és nemzetközi megfigyelők bevonásával kell megtenni. (Kijev már szerdán kora reggel állította, hogy már nem érkezik Oroszországból gáz a vezetékekbe.)
Putyin a Topolánekkel, illetve az Angela Merkel német kancellárral folytatott telefonbeszélgetésben támogatta, hogy uniós megfigyelők kövessék nyomon a gáz áramlását az orosz és az ukrán oldalon egyaránt. Kijev korábban határozottan elzárkózott megfigyelők fogadásától, de Julija Timosenko kormányfő szerdán, José Manuel Barrosóval, az EU-bizottság elnökével telefonon beszélve vállalta a megfigyelők fogadását. Timosenko Angela Merkel német kancellárnak telefonon azt is ígérte, hogy Ukrajna haladéktalanul továbbengedi a tranzitra érkező gázt, ha az orosz fél újra küldi azt - Ukrajna szerint ugyanis a Gazprom állította le a gáz áramlását még szerdán reggel
Vlagyimir Putyin szerdán Szentpéterváron Gerhard Schröder volt német kancellárral, a tervezett Északi Áramlat gázvezeték felügyelő bizottságának elnökével is találkozott, s a megbeszélésen úgy vélekedett: az ukrajnai tranzit körül kialakult helyzet újra felveti, hogy fel kell gyorsítani az Északi Áramlat építését, bár az nem helyettesíti, de kiegészíti majd a meglévő vezetékeket. (Az Északi Áramlat jelenleg a környezetvédelmi vizsgálatok fázisában van, mivel egyes országok ilyen irányú aggodalmaiknak adtak hangot.) Dmitrij Peszkov, Putyin sajtótitkára kijelentette: Ukrajna az oroszországi földgáz Európába való továbbításának akadályozásával Európát zsarolja, de kilátástalan, ha ezzel arra akarja rákényszeríteni Oroszországot, hogy a gázt a piaci árnál olcsóbban, vagy éppen ingyen adja.
Peszkov szerint nem várható el, hogy az orosz adófizetők támogassák az ukrán gazdaságot, különösen a globális válság idején. "Ha netán Kijev valóban Európa biztonságát akarja fenyegetni, az már politikai kérdés" - tette hozzá.
Közben kiderült: Oleg Dubina, az ukrán importőr Naftogaz vezérigazgatója Moszkvában éppen csütörtökön déli 12 órakor akarja Moszkvában felújítani a tárgyalásokat, amikor Alekszej Miller, a Gazprom vezérigazgatója köztudottan Brüsszelben tárgyal az EU Bizottság és az Európai Parlament tisztségviselőivel, s csak azután tud majd találkozni az ukrán féllel - mondta Brüsszelben Vlagyimir Csizsov, Oroszország EU-nagykövete. Alekszej Medvegyev, a Gazprom helyettes vezérigazgatója "kicsinyes trükknek" nevezte, hogy a Naftogaz elnöke éppen akkor akart tárgyalni Miller Gazprom-vezérigazgatóval, amikor annak Brüsszelben kell lennie, s úgy vélte, az ukrán fél célja az, hogy később Oroszországra háríthassa a felelőséget, hogy mégsem folytatódnak a tárgyalások.
Alekszandr Medvegyev, a Gazprom vezérigazgató-helyettese Berlinben újra hangsúlyozta: a monopólium mindent elkövet, hogy pótolja a kieső mennyiségeket Ukrajnát elkerülő vezetékeken, de a legnagyobb erőfeszítés mellett sem képes erre. Azt mondta, jelenleg a Gazprom napi 150 millió köbmétert gázt küld az északi útvonalon és európai gáztárolói kiaknázásával, s ezt a mennyiséget még tízmillió köbméterrel tudja növelni. Medvegyev a történtekért a teljes felelősséget Ukrajnára hárította, megismételve, hogy a vezetéket Ukrajna zárta el.
Kijelentette: Moszkvában nem is értik, hogyan tehetett Ukrajna ilyen példátlan lépéseket, s erre nincs semmiféle ésszerű magyarázat. Alekszej Kuprijanov, a Gazprom szóvivője viszont annak a nézetének adott hangot, hogy nem a gáz áráról, vagy a tranzit díjáról van szó, hanem arról, hogy Ukrajnában bizonyos politikai erők bármi áron el akarják érni a közvetítők fennmaradását. "Belviszályról van szó, amelynek egyáltalán nem lenne szabad érinteni a gáztranzit biztonságát" - mondta. Kijevben az energiaügyi miniszter szintén úgy vélte: nem kizárt, hogy a kialakult helyzet azzal függ össze, hogy valakik fenn akarják tartani a közvetítőket, de ehhez a közlemény szerint a kormány, a minisztérium és a Naftogaz nem járul hozzá - az államfőt nem említi a dokumentum.
A közvetítők kiküszöböléséről Timosenko és Putyin korábban megállapodott. Meg nem erősített hírek szerint a közvetítők támogatnak több személyiséget Viktor Juscsenko elnök környezetében, valamint a Régiók Pártját, az ukrán parlament Moszva párti erejét, amelynek vezetője, Viktor Janukovics volt kormányfő Juscsenko fő ellenfele.
Kijevben Dubina Naftogaz-vezérigazgató azt hangoztatta, hogy a Gazprom helyi idő szerint szerdán reggel 8.45-kor leállította a gáz küldését, s Ukrajna január 1-től addig az időpontig összesen 1,4 milliárd köbméter Oroszországból érkező földgázt továbbított Európába, míg a rendszert működtető turbinák 72 millió köbmétert használtak el az Ukrajna tulajdonát képező gázból.
A közvetlen tárgyalásokat Ukrajna szakította meg december 31-én, amikor még több mint kétmilliárd dollárral tartozott a Gazpromnak. A tartozást 614 millió dollár híján átutalta még aznap, de nem tért vissza a tárgyalóasztalhoz, s azóta többször üzente a sajtó útján, hogy magasnak tartja és nem fogadja el a Gazprom által ajánlott ezer köbméterenként 250 dolláros gázárat, továbbá a tavalyi 1,7 dollár/ezer köbméter/száz kilométer tranzitdíjat - amelyet az orosz fél szerint egy 2010-ig érvényes szerződés rögzít - emelni kívánja.
Gyurcsány: a lakosságnak nem lehet gázellátási gondja
Gyurcsány Ferenc azért kérte szerda reggel az energiaügyekért felelős minisztertől, hogy intézkedjen a stratégiai gáztartalékok felszabadításáról, hogy műszaki-technikai probléma esetén se következhessen be olyan helyzet, amelyben a lakosságnak vagy közüzemnek gázellátási gondja van. (Bővebb cikk a témában!)
Brutális korlátozások a plázákban is!
A Westend City Center belső hőmérsékletét 26 Celsius fokról 20 fokra csökkentik, korlátozzák a melegvíz használatot, ezzel egyharmadára csökken a gázfelhasználás - mondta az MTI-nek Posch Péter, a Westend Ingatlanhasznosító és Üzemeltető Kft. ügyvezetője. (Bővebb cikk a témában!)
A tűzoltók szerint veszélyes a plázák kijáratainak lezárása
Veszélyes és szabályellenes az irodaházak, bevásárlóközpontok kijáratai számának csökkentése a fűtési kiadások visszafogására - közölte Dobson Tibor, a Magyar Tűzoltó Szövetség szóvivője szerdán az MTI-vel. Hozzátette: ha egy tűzvédelmi ellenőrzés során ilyen megoldással találkoznak, akkor szabálysértési eljárást indíthatnak, több százezer forintos tűzvédelmi bírságot is kiszabhatnak. (Bővebb cikk a témában!)
Iskolások dideregtek Nagyatádon óra alatt, néhol alig volt 14 fok
Gondokat okozott a gáz minősége Nagyatádon; szerda reggel óta mintegy félszázan jelezték az E-On Hugária Zrt.- nek, hogy leálltak a gázkazánok - közölte Varga Yvette, a szolgáltató szóvivője. (Bővebb cikk a témában!)
Gázkorlátozás! Több gyár is leállhat
Szerdán reggel 8-tól korlátozzák a 2. kategóriába tartozó ipari nagyfogyasztók földgázellátását is, az első kategóriásokat kedden 20.30-tól korlátozták. (Bővebb cikk a témában!)
Európa három éve tudja, hogy Putyin bármikor bevetheti az energiafegyvert
A gázszállítás leállításának valódi célja Oroszország befolyásának megőrzése a volt szovjet térségben - mondta szerdán Kóka János. (Bővebb cikk a témában!)
A Suzuki leállt a gázhiány miatt, az Audi tovább termel
Gázhiány miatt leállította szerdán tíz órától termelését az esztergomi Suzuki autógyár - erősítette meg az értesülést a cég kommunikációs vezetője. (Bővebb cikk a témában!)
Leállt a gázszállítás Ukrajnából
Az elmúlt napok diplomáciai tevékenysége után Magyarország diplomáciai offenzívát indított, mert elfogadhatatlannak tartja, hogy az orosz-ukrán kereskedelmi vita áldozatai az európai gázfogyasztók legyenek. (Bővebb cikk a témában!)
Összességében 208 millió köbméterrel csökkentek az Európába irányuló orosz földgázszállítások
A ukrán Naftogaz szóvivője azt közölte, hogy a Gazprom kedden csak 92 millió köbméter fölgázt szállított az európai fogyasztóknak a hétfői 221 millióhoz, illetve a megelőző napokban szállított 300 millió köbméterhez képest, és - mint megjegyezte - ezt a visszaesést "Európa néhány órán belül érzékelni fogja". (Bővebb cikk a témában!)
Kapcsolódó írások:
- Fűtetlenek maradnak a bevásárlóközpontok, olajjal tüzelnek az iskolák - életbe léphet a 3-as gázkorlátozási szint!
- Gázkorlátozás! Több gyár is leállhat
- A Suzuki leállt a gázhiány miatt, az Audi tovább termel
- Hagyó Miklós szabadságát hagyta félbe a gázügy miatt!
- Gázvita: az EU háromoldalú csúcstalálkozót fontolgat
- Összességében 208 millió köbméterrel csökkentek az Európába irányuló orosz földgázszállítások
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 10:09 Repülő zuhant lakóházakra Kaliforniában - a pilóta életét vesztette
- 8:15 Fizikusok fejtették meg a rózsaszirom ikonikus formájának titkát
- 6:45 Itt a csontgyűjtő hernyó - falánk kis lény a rémálmokból
- 22:05 El Cono - rejtélyes piramis az Amazonas mélyén
- 20:04 Kós Hubert simán nyert 200 méter háton Floridában
- 18:02 Trump pápaként? - AI-generált képpel és kijelentéseivel kavart vihart az amerikai elnök
- 16:01 Pápaválasztás - Már elkészült az új pápa ruhája, három különböző méretben
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06