Nagykapu
A magyar-román határon átvezető utat adtak át a szatmári Zajtánál
Átadták a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Zajta és a romániai Nagypeleske (Peles) között, uniós támogatással megépített útszakaszt szombaton.
2015.06.27 19:20MTI
MTI Fotó: Balázs Attila
Az összesen 1,5 millió euró (468 millió forint) értékű beruházás keretében elkészült, csaknem hét kilométer hosszú út Zajta határából indul, majd a magyar-román határon keresztül eléri Nagypeleskét, és az attól néhány kilométerre lévő Lázáriban (Lazuri) ér véget. Magyar szakaszon 380 méternyi, a romániai oldalon pedig mintegy 6,5 kilométer út épült meg Lázáriig.
Az ünnepélyes átadáson Tilki Attila (Fidesz-KDNP) országgyűlési képviselő arról beszélt, a két község között húzódó államhatár hosszú évtizedekig elzárta egymástól a határ két oldalán élő családokat, rokonokat és a barátokat. Felidézte, először 2007-ben került szóba, hogy a magyar-román határon átnyúló pályázatokban mely határszakaszokat lehetne fejleszteni a szatmári térség északi oldalán.
A Garbolc és Szárazberek (Bercu) közötti határon átvezető útszakaszt már korábban átadták, most pedig a zajtaiak számára könnyítették meg az átkelést Romániába - tette hozzá Tilki Attila.
"Bízunk abban, hogy a következő, román-magyar fejlesztési időszakban is közösen tudjuk átgondolni Szabolcs-Szatmár-Bereg és Szatmár megyék közötti határokat, hogy a régi családi kapcsolatok újraéledjenek" - fogalmazott a kormánypárti politikus.
Az ünnepségen részt vett Pataki Csaba RMDSZ-es szenátor, Kosztya Zoltán (Fidesz-KDNP), Zajta polgármestere, valamint Seszták Oszkár, a Szabolcs megyei közgyűlés elnöke is.
Az útavatás alkalmából ideiglenesen megnyitották a magyar-román államhatárt Zajtánál, az átkelőt szombat éjfélig használhatják az utazók.
A magyar és román oldalon élők közül sokan voltak kíváncsiak a határnyitásra, az idősebbek között akadtak olyanok is, aki évtizedekig nem jártak a határ román oldalán fekvő községben. A Zajtán élő 82 éves Seres Mihály az MTI tudósítójának elmondta, az alig három kilométer távolság ellenére utoljára hétéves korában, a magyar hadsereg 1940-es erdélyi bevonulásakor járt Nagypeleskén. "Két évvel ezelőtt a garbolci határnyitásnál mentem át újra Romániába, ez akkor is és most is nagy élmény volt" - tette hozzá.
A határon átvezető új zajtai utat állandó jelleggel csak Románia schengeni csatlakozása után használhatják majd az utazók.
MTI Fotó: Balázs Attila
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 5:41 A venezuelai földrengésben meghalt a korábbi MLB-játékos gyönyörű felesége
- 22:05 Gyalogosok közé hajtott egy autó Londonban
- 21:14 A szerb elnök bejelentette a lemondását, de a politikában marad
- 20:10 Négyen meghaltak a 3-as főúton Bükkábránynál történt balesetben
- 18:08 Csak délután három ember merült el a Dunában. Egyiküket holtan találták meg, két embert továbbra is keresnek
- 16:16 Utah államában már százezer hektárnál nagyobb területet perzselt fel bozóttűz
- 14:04 Azonnal megszűnt az MTVA és a Duna Médiaszolgáltató Zrt. vezérigazgatóinak megbízatása
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06
Kinyomtatom
Hozzáadom a könyvjelzőhöz
Küldd ide: Delicious
Küldd ide: Digg
Küldd ide: Facebook
Küldd ide: myspace
Küldd ide: twitter


