Vélemény

A HÖK jelenleg korrupcióképzés?

A listás botrány után joggal tehetnénk fel a kérdést: a hallgatói önkormányzatok jelen formájukban valóban leginkább csak arra valók, hogy korrupt, nagy arcú és bunkó egyetemi kiskirályokat képezzenek ki? Ennek legjobb bizonyítéka, hogy utána sokan tökéletesen megtalálják a helyüket például a Jobbik frakciójában...

2013.02.23 09:44A.Sz.

Jómagam azon szerencsés diplomások közé tartozom, akinek életében nem volt komoly kapcsolata a Hallgatói Önkormányzatokkal. Relatíve jómódú budapestiként nem kellett kollégiumi helyért folyamodnom, szociális támogatásra nem szorultam rá, az ösztöndíjam tanulmányi alapú volt. Nem dicsekvés - hiszen az első kettő tulajdonság szülői tevékenység következménye - hanem ténykérdés. Vannak azonban, akik rosszabbul járnak, és a fentiekből kikövetkeztethető: ők leginkább a szegényebb, vidéki diákok (legalábbis Budapesten) köréből kerülnek ki. Ők rászorulnak a HÖK-re.

Vannak pletykák, meg néhány napja bizonyítékok is arra, mit csinálnak ezek a HÖK-ösök. Nekem csak az tűnt fel, hogy feltűnően egy időpontban utaztak egy távoli külföldi országba nyaralni, hogy az egyetemi bulik feltűnően ugyanott vannak (nyilván ott volt lezsírozva, mennyi folyik vissza), hogy érdemi hatást nem gyakorolnak a tanulmányi ügyekre – holott elsősorban ez lenne a dolguk. Rosszabb körülmények közül jövő társaimnak pedig az, hogy rajtuk múlik a kollégiumi hely, a szoctám, az ösztöndíj, ilyesmi. Összességében sokmillió forintos összeg szétosztása.

A Hallgatói Önkormányzatok hol jobban, hol rosszabbul működnek: a kiszivárgott listák szerint az ELTE-BTK-n például úgy, hogy néhány nagy arcú, szexuálisan frusztrált szerencsétlen származási, felekezeti és (bocsánat, de így volt) dughatósági listákat gyárt a gólyákról; máshol valamivel jobban. Ezek alapján úgy tűnik, egy dolog közös bennük: elsődleges funkciójuk a tagokat megtanítani korrumpálódni és választási trükközni, illetve népszerűséget szerezni bepalizható diákok között. Tökéletes politikusképző tehát, amit elősegít az egyetemeken bevezetett álszent politikatilalom is. Innentől kezdve nem meglepő, hogy sokan megtalálják a helyüket néhány pártban, amelynek büszkén lesznek leggátlástalanabb tagjai.

Ha a botrány hatására a kormány úgy dönt, felszántja és sóval hinti be ezt a rendszert, nem bánjuk. Lehet, hogy csökken az egyetemi autonómia, de mégis csak jobban néz ki, ha egy öltönyös politikus lopja el a pénzt, mintha egyetemi hallgatók. Persze a legjobb megoldás egy átfogó reform lenne – ami a közpénzek átláthatóságára olyan szigorú szabályokat vezetne be, mint az Alcatrazban a kijárási tilalom.

Mert ez így most nem működik.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.