Nyilvános a kisdoktori

Schmitt nem mond le

Schmitt Pál nem mond le a köztársasági elnöki posztról és számára a plágiumgyanút vizsgáló tényfeltáró bizottság végkövetkeztetése "egyfajta elégtétel".

2012.03.28 12:08MTI

A nyilatkozat az m1 Déli Híradójában és az MR1 Kossuth Rádió Déli krónikájában is elhangzott szerdán.
   
Schmitt Pál a dél-koreai Szöulban elmondta: "egy pillanatig sem" gondolta, hogy le fog mondani, mivel szerinte nem azért választották a köztársaság elnökének, hogy 20 évvel ezelőtt milyen kisdoktorit írt, hanem "valószínű más egyéb kvalitások miatt". Leszögezte: a munkáját ezután is "változatlan felelősséggel" végzi.
   
A köztársasági elnök hozzátette: "ez a végkövetkeztetés számomra egyfajta elégtétel: akkor is igazam volt 20 évvel ezelőtt, mert az akkori körülményeknek és előírásoknak megfelelően írtam egy dolgozatot a legjobb tudásom szerint."
   
Az államfővel kapcsolatos plágiumgyanú miatt felállított, a Semmelweis Egyetem (SE) által felkért testület megállapításainak összefoglalóját az intézmény kedden, a honlapján hozta nyilvánosságra. A tényfeltáró bizottság jelentése szerint a doktori eljárás - hiányosságokkal ugyan - de formailag megfelelt az akkor még önállóan működő Testnevelési Egyetem gyakorlatának. A testület ugyanakkor megállapította: az egyetem szakmai hibát követett el, amikor a szövegazonosságokat nem tárta fel időben.

Az LMP kikéri az 1157 oldalas dokumentumot

LMP-s képviselők azt kérik a Semmelweis Egyetem rektorától és a nemzetierőforrás-minisztertől, hogy az államfő kisdoktori disszertációjával kapcsolatban elkészült jelentést - amely szerintük közérdekű adatnak minősül - 15 napon belül bocsássák a rendelkezésükre.

Szabó Tímea és Schiffer András országgyűlési képviselők közérdekű adatigényléssel fordulnak Réthelyi Miklós miniszterhez és Tulassay Tivadarhoz, a Semmelweis Egyetem rektorához a köztársasági elnök kisdoktori értekezésével kapcsolatban - közölte az ellenzéki párt szerdán az MTI-vel.
   
Emlékeztetnek arra, hogy a Semmelweis Egyetem Testnevelés és Sporttudományi Karán Schmitt Pál köztársasági elnök kisdoktori értekezésével összefüggésben létrehozott tényfeltáró bizottság 1157 oldalból álló jelentését a rektor tájékoztatásul megküldte a miniszternek.
   
Sajnálatos módon azonban az egyetem honlapján csak a jelentés összefoglalója olvasható, maga a jelentés nem - olvasható a közleményben, amelyben az LMP kifejti: a tudományos fokozatok, címek adományozása, valamint az ezekkel összefüggő tudományos minősítések és vizsgálatok tekintetében az erre jogosult felsőoktatási intézmények állami közfeladatot látnak el, "a jelentés emiatt a törvény szerint közérdekű adatnak minősül".
   
"Az LMP szerint mindenkinek joga van tudni, hogy mi alapján jutott a Tényfeltáró Bizottság a közvélemény számára meghökkentő végkövetkeztetésre" - zárul a kommüniké.
   
Az államfőt érintő plágiumgyanú miatt felállított, a Semmelweis Egyetem által felkért testület megállapításainak összefoglalóját az intézmény kedden, a honlapján hozta nyilvánosságra. A tényfeltáró bizottság megállapította, hogy a doktori eljárás - hiányosságokkal ugyan - de formailag megfelelt az akkor még önállóan működő Testnevelési Egyetem gyakorlatának, az egyetem ugyanakkor szakmai hibát követett el, amikor a szövegazonosságokat nem tárta fel időben.

Visszakapta az egyetem a dokumentumot

Felbontás nélkül küldte vissza Réthelyi Miklós nemzeti erőforrás miniszter a Schmitt-jelentést - közölte a Semmelweis Egyetem szerdán.

Az egyetem honlapjára is feltett közlemény szerint a Schmitt-jelentést a Semmelweis Egyetem rektora küldte el az intézményt fenntartó nemzeti erőforrás miniszternek tájékoztatásul, valamint állásfoglalás céljából.
   
A nemzeti erőforrás miniszter illetékesség hiányára hivatkozva felbontás nélkül visszaküldte a tényfeltáró bizottság jelentését - tették hozzá.
   
"Jóllehet az egyetem álláspontja szerint a fenntartó nemzeti erőforrás miniszter figyelmét elkerülte, hogy a felsőoktatásról szóló törvény értelmében kizárólag az ő joga ellenőrizni az egyetem működésének és a döntéshozatalának a jogszerűségét - valamint ő jogosult kezdeményezni a bíróságnál a kiállított oklevél érvénytelenné nyilvánítását is -, a törvényességi ellenőrzés és a döntéshozatal mellőzésére vonatkozó fenntartói döntést az egyetem tudomásul vette" - áll a közleményben.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.