Technológiai kihívást okoz a szétszerelés
Több mint tíz évig bontják a fukusimai erőművet
A japán Atomenergetikai Bizottság közölte: a márciusi természeti csapások által sújtott fukusimai erőmű biztonságos lebontása számos technológiai kihívást okoz, és több mint egy évtizedig tart majd.
2011.09.14 14:20MTIA szervezet tájékoztatása szerint kulcsfontosságú, hogy a fűtőrudakat eltávolítsák a használt elemek tárolására épített medencékből annak érdekében, hogy biztosítani tudják, hogy nem lesz további szivárgás. Elemzők attól tartanak, hogy ezt a folyamatot különösen nehézzé teheti, ha a szerkezetük a sérült fűtőelemek által kibocsátott hő és sugárzás, illetve a hűtés céljából beléjük pumpált tengervíz hatására megsérült.
A bizottság, amely az ország atomenergetikai szektorának szabályozására létrehozott független szervezet, a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség (IEA) éves közgyűlésén, hétfőn tájékoztatja a nemzetközi közösséget a lebontási folyamat menetrendjéről.
Kondo Sunszuke, a bizottság elnöke már korábban abbéli véleményének adott hangot, hogy legalább tíz évig is eltarthat, amíg az atomerőművet működtető Tokyo Electric Power Co. (Tepco) elkezdheti a fűtőelemek kiemelését.
"Öt évbe telt, mire hasonló lépések kezdődhettek az amerikai Three Mile erőmű 1979-es balesete után" - mondta Hidzsikata Katszuicsiro, a Tepco szeizmikus mérnökségének vezetője. "Valószínűleg több időre lesz szükség a fukusimai erőmű esetében, mivel itt három sérült reaktor van, szemben az amerikai balesetben károsodott egyetlen reaktorral, és a károk is súlyosabbak" - fogalmazott a szakember.
A Tepco tájékoztatása szerint a legnagyobb gondot az okozza, hogy miként tömik be az elsődleges zárószerkezet szivárgásait. Az elsődleges acélkonténer feladata a sugárzás lefojtása, ám ezek, illetve az őket magukban foglaló reaktorházak is sérültek a természeti csapás, illetve az azt követő atomkatasztrófa során.
A vállalat szerint számos technológiai kihívás elé néznek, amelyet meg kell oldani a fűtőelemek kiemelése előtt: új robotokat kell építeni, amelyek képesek felmérni, hogy milyen viszonyok uralkodnak az elsődleges konténerekben, amelyek alkalmasak a szivárgások lokalizálására és betömésére, illetve olyanokra is, amelyekkel magukat a fűtőelemeket lehet kiemelni. Azt is biztosítani kell, hogy az egész folyamat során képesek legyenek megakadályozni, hogy újabb reakció alakuljon ki, amely akkor fordulhat elő, ha a fűtőelemeket nem hűtik kellő mértékben - hangsúlyozta a társaság szakembere az eseményen.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 20:38 Oroszország országos csalásellenes mobilalkalmazást indított az AI segítségével
- 18:36 AI-hallucinációk - technológiai fejlődés vagy globális blamázs?
- 16:17 Kínai áttörés - itt a világ első égi drón-anyahajója
- 14:12 Óriási tűz ütött ki egy 67 emeletes dubaji toronyházban - közel 4000 embert evakuáltak - videó
- 12:07 Sorsszerű egybeesés: ugyanabban az ülésben élték túl a repülőgép-szerencsétlenséget - 26 év különbséggel
- 10:31 MÁV: először ment utasokkal óránként 160 kilométerrel vonat Budapest és Székesfehérvár között - videó
- 8:29 Jogerősen pert vesztett három magyar parlamenti képviselő Strasbourgban
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06