A biztosítók (eddig) megúszták?
A pénzügyi cégek egy része már 2005 óta különadót fizet
A pénzügyi cégek egy része már 2005 óta fizet bankadót, amelyet a korabeli ígéretek szerint csak két évig tartottak volna hatályban, de végül járadék elnevezéssel, más adóalappal és kulccsal, fenntartották az elvonást. A biztosítók mindkettőt megúszták.
2010.06.10 07:32MTIA parlament 2004 novemberében fogadta el a hitelintézetek és pénzügyi vállalkozások különadójáról szóló törvényjavaslatot, amely 2005. január 1-jén lépett hatályba. Az érintett cégek választhattak, hogy 2005-2006-ban 8 százalék többlet társasági adót fizetnek, vagy a kamatkülönbözet 6 százalékát róják le banki különadó címen.
Az időszakos különadó bevezetését 2004-ben az akkori kormányzat azzal indokolta, hogy a pénzügyi szektor extraprofitra tett szert a magas belföldi kamatszint, valamint a lakástámogatási rendszer révén, és illendő, hogy abból visszajuttasson valamennyit a költségvetésbe. A banki különadó azonban olyan pénzügyi cégeket is sújtott, amelyek egyáltalán nem részesültek a lakástámogatási rendszer "áldásaiból", mint például a lízing- és faktorcégek. A pénzügyi szektor tagjai közül csupán a biztosítók adóját nem emelték.
A különadó azért csak két évre szólt volna, mert - mint Gyurcsány Ferenc, akkor még miniszterelnök-jelöltként kifejtette - 2007-től olyan nagyobb EU-források érkeznek majd az országba, amelyek szükségtelenné teszik a banki különadó további fenntartását. A bankok érthető módon nem fogadták lelkesedéssel a "sarcot", Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója például kilátásba helyezte, hogy a bankcsoport az intézkedésre válaszul legnyereségesebb tevékenységeit kiviszi az országból.
A pénzügyi cégek végül tudomásul vették a kormány azon igényét, hogy a két év alatt 30-30 milliárd forinttal járuljanak hozzá a költségvetéshez. A pénzügyi szektort 2006 nyarán derült égből villámcsapásként érte Gyurcsány azon bejelentése, hogy meghosszabbítják a különadó hatályát, sőt mellette még az újonnan bevezetendő szolidaritási adót is meg kell fizetniük. Az indoklás ezúttal az volt, hogy a pénzügyi szektor nyereségének egy jelentős része az állam nyújtott támogatások - kamattámogatás és adókedvezmény - keltette keresletnek köszönhető, így méltányos, hogy nagyobb mértékben járuljanak hozzá a költségvetési egyensúly helyreállításához.
A különadó hatályát a kormány Új egyensúly programja szerint kiterjesztették volna a biztosítókra is, ami a kormány kalkulációi szerint évi 50 milliárd forint bevételt eredményezett volna. A biztosítók azonban gyorsan kikerültek a különadóval sújtandó körből, amit Veres János akkor pénzügyminiszter azzal indokolt, hogy esetükben ez alkotmányossági aggályokat vetne fel. Végül nem a bankadó hatályát hosszabbították meg, hanem bevezették a bankjáradékot.
Az elvonás tervezett módja többször változott, míg a parlament elé került. A bankadó meghosszabbítása és kiterjesztése helyett előbb a bankokat az állami kamattámogatásra vetítve 20 százalékos járadék terhelte volna, de végül a kamattámogatással, kamatkiegyenlítéssel közvetlenül vagy közvetve érintett hitelállomány kamat- és kamatjellegű bevételére vetettek ki 5 százalékos járadékot 2007 január 1-jétől.
A változtatásban minden bizonnyal jelentős szerepe volt annak, hogy az első változat kiemelten sújtotta volna a nagy támogatott hitelállománnyal rendelkező bankokat, köztük az akkor még az állam többségi tulajdonában lévő FHB Jelzálogbankot. Az FHB pozícióját a hír akkor oly mértékben rontotta, hogy rövid időre tőzsdei kereskedését is fel kellett függeszteni. Egyes elemzők szerint az állam közel akkora veszteséget szenvedett volna el a 20 százalékos járadék bevezetése miatt az akkor még privatizáció előtt álló FHB vagyonvesztése miatt, mint amekkora bevételre a kamattámogatás megadóztatásával szert tett volna.
A végül elfogadott megoldással több piaci szereplő között oszlik meg a teher. A hitelintézeti szektor érdekképviseleti szervezetei 2006-ban a rendelkezés megsemmisítését kérték az Alkotmánybíróságtól, de a taláros testület alkotmányosnak ítélte a banki járadékadó bevezetését.
Kapcsolódó írások:
- Utolsó simításokra vár a megszűnő különadó
- Különadóval kurtítaná a kormányfő a 2 millió felett keresőknek
- 2010-től a munkavállalók 91 százaléka az alsó kulcs szerint adózik
- Idén 25 százalékra nő az áfa, de létrejön egy kedvezményes kulcs is
- Elfogadták a Robin Hood-adót
- Megszüntetnék az ehót és a különadót
- A különadót kivezetné a kormány, és csökkentené a tb-járulékokat
- Megszűnhet a különadó?
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:27 Közel kétszáz szurkolót vett őrizetbe a rendőrség Horvátországban
- 20:25 Izrael nagyszabású gázai hadműveletre készül tartalékosok tömeges mozgósításával
- 18:23 Franciaországban a rendőrök kiszabadítottak egy férfit, akit két nappal korábban elraboltak
- 16:55 Törölte napi több tucat járatát a United légitársaság New York egyik meghatározó repülőterén
- 14:50 Brutális közúti baleset a Yellowstone Nemzeti Park közelében
- 12:30 Egyre nagyobb veszélyt jelent az emberekre a madárinfluenza
- 10:09 Repülő zuhant lakóházakra Kaliforniában - a pilóta életét vesztette
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06