A csődtörvény nem védi a vevők érdekeiket
Fizetési fegyelem a vállalkozásoknál: csak a románok és lengyelek rosszabbak nálunk
Az egyik jelentős hitelbiztosító fizetési szokásokat vizsgáló felmérést végzett a kelet- európai régióban, melynek nyomán lehangoló végeredményre jutott: a hazaiaknál már csak a romániai és a lengyel cégek rosszabb adósok - számolt be a Világgazdaság Online.
2008.09.30 11:14VilággazdaságA felmérésben hat ország (Ausztria, Cseh Köztársaság, Lengyelország, Magyarország, Románia és Szlovákia) vállalatait kérdezték belföldi és külföldi üzleti partnereik követeléskezelési jellemzőiről és a fizetési kockázatokról. A tanulmányban megkérdezett külföldi vállalkozások a romániai fizetési szokásokat értékelték a legrosszabbaknak, 46%-uk gyengére vagy közepesre minősítette a román fizetési morált.
A legjobb értékelést Ausztria kapta, Magyarország csak a negyedik lett a hat ország közül. A tanulmány megállapította, hogy Magyarország negatív megítélése leginkább a csődtörvény elégtelenségének, illetve a lassuló gazdaságnak köszönhető, de van mit tanulnunk a kintlévőség-kezelés kultúrájának terén is. Hazánkban az adós cégeknek van lehetőségük kibújni a fizetés alól, nincsen állami eszköz a fizetési morál kikényszerítésére.
A hazai gyakorlat az, hogy a cégnek ugyan van pénze, mégsem fizeti ki a szállítót, mert úgy jobban jár. Éppen ezért, talán nem véletlen, hogy - a felmérés szerint - más, vizsgált országokkal összehasonlítva, a magyar vállalatok többször vezetnek be intézkedéseket annak érdekében, hogy követeléseiket be tudják hajtani (79%). A szakember szerint ez a magas arányszám azt mutatja, hogy a 2006 őszén kezdődő gazdasági visszaesés következtében a magyar vállalkozások hamarabb szembesültek a vevők nemfizetésével, és azzal, hogy a csődtörvény nem védi meg érdekeiket.
A tanulmány rámutatott arra is, hogy Magyarország kivételével minden, régióbeli országban a hitelezési határidőket az ügyfeleikhez igazítják, gazdasági ágazatától és származási országától függően nagyjából azonos mértékben, 40 % és 44 % közötti arányban. A magyar cégeknél azonban csak az esetek 34% -ában módosítják a fizetési határidőket.
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 10:09 Repülő zuhant lakóházakra Kaliforniában - a pilóta életét vesztette
- 8:15 Fizikusok fejtették meg a rózsaszirom ikonikus formájának titkát
- 6:45 Itt a csontgyűjtő hernyó - falánk kis lény a rémálmokból
- 22:05 El Cono - rejtélyes piramis az Amazonas mélyén
- 20:04 Kós Hubert simán nyert 200 méter háton Floridában
- 18:02 Trump pápaként? - AI-generált képpel és kijelentéseivel kavart vihart az amerikai elnök
- 16:01 Pápaválasztás - Már elkészült az új pápa ruhája, három különböző méretben
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06