A NAV folyamatosan ellenőrzéseket végez

Terjedőben van az ingyenmunka

Miközben továbbra is nehéz a pályakezdő fiatalok helyzete, egyre gyakoribb az álláskeresők munkaszerződés, illetve sok esetben bérezés nélküli alkalmazása. Ráadásul ez a gond nem csak a friss diplomásokat érinti, s nem pusztán egy szakterületre jellemző.

2012.09.03 07:58HavariaPress

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) ugyan folyamatosan ellenőrzéseket végez, a jelenség mégis felszámolhatatlannak látszik - írja a Magyar Hírlap.



A legtöbb középiskolát végzett fiatal igyekszik olyan főiskolát, egyetemet vagy felsőfokú szakképesítést szerezni, amely a jövőben viszonylag stabil megélhetést nyújthat számára, amennyiben sikerül a végzettségének megfelelő állást találnia. A diploma megszerzését követően ma is végig kell járni a ,,szamárlétrát", s ennek során előfordulhat, hogy a tapasztalatlan álláskeresőt a későbbi felvétel reményében hónapokig, sőt akár évekig szerződés, rosszabb esetben bérezés nélkül alkalmazzák gyakornokként. Az ilyen esetek egyre gyakoribbak, sok fiatalnak nem marad más lehetősége, mint alkalmazkodni a helyzethez. Külön gondot jelent, hogy a hírek szerint már képzett, olykor elismert, évek óta az adott szakmában dolgozó emberekkel is előfordul ilyesmi.



S. Bea egy éve szerzett diplomát környezetmérnökként, s azóta aktív álláskereső. ,,A munkakeresés során szembesültem azzal, hogy a legtöbb helyen huszonöt-harminc év közötti, legalább hároméves munkatapasztalattal rendelkező szakembert keresnek" - mondta lapunknak. Kifejtette, végül sikerült jobb híján gyakornoki állást szereznie, kötöttek vele szerződést is, amely teljes munkaidőről, konkrét feladatokról, határozatlan időre szól, ám juttatásról nem esik szó benne. ,,Fél évig dolgoztam bérezés nélkül, olyan munkakörben, amely a végzettségemnek és a szerződésben leírtaknak sem felel meg. Mivel továbbra sem vettek fel, hat hónap után felmondtam. Tapasztalatszerzésnek mindenesetre jó volt, úgy tűnik, értékesítési menedzserként is megállnám a helyem" - magyarázta S. Bea.



Az eset nem egyedi. T. József pél­dául három évig próbált a média területén elhelyezkedni, ám csak a közelmúltban talált fizető állást, korábban sehol nem kapott fizetést, tapasztalatot és szaktudást viszont bőven szerzett. ,,Kommunikáció és médiatudomány szakon végeztem három évvel ezelőtt. Az utolsó évben a kötelező gyakorlati helyemen maradtam, fizetés nélkül, későbbi szerződés reményében. Egy éven át - akkor már diplomásként - hitegettek a rendes felvétellel, ám ez nem történt meg, így eljöttem. Ennek már négy éve, s csak fél évvel ezelőtt sikerült elhelyezkednem egy online rádiónál" - számolt be a fiatalember. Hozzátette, különösen az ő szakmájában nem elég a tehetség vagy a tapasztalat, sokat számít, hogy az álláskereső rendelkezik-e megfelelő kapcsolati tőkével.



Egy neve elhallgatását kérő egyetemi oktató, aki egyébiránt a közigazgatásban és a privát szférában is tevékenykedik, lapunknak arról beszélt, bár megfelelő végzettséggel előbb vagy utóbb itthon is állást lehet szerezni, főként az ügyvédi pályán rengeteg a visszaélés a friss diplomásokkal szemben. ,,Az egyetemeken nem konkrétan ügyvédet vagy bírát képeznek, hanem általános, jogi alaptudással rendelkező értelmiségi embereket, akikből később lehet ügyvéd vagy bíró, de politikus, újságíró, gazdasági szakember vagy akár egy tanácsadó cég irányítója is" - jelentette ki az oktató. Elmondta, egyes ügyvédi irodáknál botrányos a helyzet a szakvizsga előtt álló jelölteket illetően. ,,Szinte törvényszerű és alapvető, hogy ilyen helyeken a bojtárok maguknak fizetik a társadalombiztosítást. Valamennyi pénzt ugyan kapnak, ám sok esetben nem jelentik be őket.



A Nemzeti Adó- és Vámhivatal nemrég elkezdte ellenőrizni ezeket a helyeket, hiszen a magánirodák kisebb kockázattal tehetik meg, hogy számla nélkül dolgoznak, illetve nem vallják be a teljes bevételüket" - így a szakértő. Sajnos gyakran előfordul, hogy nem fizetnek az ügyvédjelölteknek, vagy jövőbeni szerződéssel hitegetik őket. A probléma országosan jelen van, már csak azért is, mert áll az ingatlanpiac és a gazdasági szektor, a kisebb ügyvédi irodák pedig így próbálnak életben maradni. Ennek ellenére szerencsére nem az egész szakmát jellemzik ezek a módszerek - mondta.



Ugyanakkor nagyobb nevű irodáknál előfordul, maga az ügyvédjelölt fizet az alkalmazásért. Egyfajta szolgáltatásról van szó, ahol az alkalmazott olyan információk és kapcsolati tőke birtokába juthat, hogy az sokkal jelentősebb juttatás számára, mint amit ő tudna nyújtani a főnökének.



,,Nem értek egyet ezzel, ennek ellenére, akik belemennek egy ilyen, kvázi, kompromisszumba, egyéni döntést hoznak, ugyanúgy van választási lehetőségük, mint bárki másnak" - mondta az oktató.



Nem csak a jogi pályán lehet kirívó esetekkel találkozni, a közigazgatási szektorban is számos hasonló helyzet van - tudtuk meg a szakembertől. ,,Egy közelmúltban készülő törvénymódosítás kapcsán külső szakértőkkel dolgozott a felelős minisztérium, és ott is előfordult, hogy a munkaszerződések négy hónap alatt sem készültek el. Közben a felkért szakemberek bedolgoztak a kodifikációba, státuszuk, belépőkártyájuk is volt. Végül nem jutottak fizetséghez" - említett egy példát a szakértő. Mint mondta, ez nem szokatlan, inkább szinte mindennapos eset, és nem kizárólag egyetlen szakterületre jellemző.



Az oktató szerint a ,,tizenkilencedik századi, mikszáthi világ kezd kialakulni", amelyben ,,mindenki mindenkinek a rokona, és szívességi alapon kerül különböző státuszokba". Lassan eljutunk oda, hogy a hozzáértő, jól képzett szakemberek menekülnek a közigazgatásból, vagyis nemcsak friss diplomásokkal szemben alkalmaznak olykor méltatlan eljárást, hanem képzett, gyakorlattal rendelkező szakemberekkel is előfordulhat ilyesmi.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.