Grúzia választott, a vélemények eltérnek

Az EBESZ szerint demokratikus volt a grúziai elnökválasztás

Az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet megfigyelő missziója közölte vasárnap, hogy a grúziai elnökválasztás megfelelt a nemzetközi előírásoknak, jóllehet voltak szabálytalanságok is.

2008.01.07 06:45MTI

"Míg a választás lényegében megfelelt a demokratikus választásokra vonatkozó legtöbb nemzetközi előírásnak, fény derült jelentős hiányosságokra is, amelyeket sürgősen orvosolni kell" - olvasható az EBESZ jelentésében, amely jobbára a hatóságok ködösítő tevékenységét és Mihail Szaakasvili volt elnök kampányát állította pellengére.

Alcee Hastings, amerikai képviselő, kifejezetten a választás idejére érkezett EBESZ-misszió vezetője úgy fogalmazott, hogy "Grúzia tegnap diadalittas lépést tett a demokrácia felé", a választások egészséges, versengésre lehetőséget adó légkörben zajlottak, a polgárok pedig szabadon kifejezhették politikai akaratukat.

Eörsi Mátyás, szabad demokrata képviselő, a voksolásra kiküldött, 26 fős európa tanácsi megfigyelőcsoport vezetője úgy fogalmazott, hogy "most már a hatóságokon múlik, meghallgatják-e a bírálatokat, és haladéktalanul orvosolják-e az észlelt jelentős hiányosságokat".

Hasonló következtetésekre jutottak a választások tisztaságát illetően az amerikai Nemzetközi Republikánus Intézet (IRI) megfigyelői is. Jim Colby misszióvezető közölte, hogy a választások megfeleltek a nemzetközi előírásoknak. A szakértők a voksolás során nem észleltek olyan szabálytalanságokat, amelyek érdemben befolyásolhatnák a végeredményt, habár - tette hozzá - volt egy sor technikai probléma, voltak gondok például egyes választói névjegyzékekkel is. Az EBESZ-misszió választási helyzetértékelését széles körben döntő fontosságúnak tekintik, de nem világos, hogy a szervezet kétértelmű jelentése bátorítani fogja-e a tüntető ellenzéket, vagy inkább a kedvét szegi.

Tbiliszi főterén elkezdődött az ellenzéki tüntetés, már 10 ezren vesznek részt rajta, és a tömeg egyre nő. A tüntetés szervezői fogadkoztak, hogy a tiltakozás 1,5-2 óráig tart, kizárólag békés lesz, és azellen irányul, hogy a hatóságok megpróbálják meghamisítani a választás eredményeit. A volt elnök legfőbb riválisa, Levan Gacsecsiladze - a Nemzeti Tanács nevű pártszövetség jelöltje - bejelentette, hogy ő győzött a szombati elnökválasztáson, de a hatalom az eredmények meghamisításával megpróbálja elorozni tőle a győzelmét.

Az első hivatalos részeredmények azt jelezték, hogy a 2003-as "rózsás forradalom" vezéralakja, Mihail Szaakasvili korábbi elnök - aki az ellenzéki tüntetések durva elnyomásával és a rendkívüli állapot kihirdetésével döbbentette meg az utóbbi három évben a Nyugatot - jelentős előnyre tett szert, és nem lesz szükség újabb választási fordulóra. Ugyanakkor a szavazatszámlálás előrehaladtával csökken a régi elnök előnye: míg öt százalékos feldolgozottságnál 58,53 százalék volt, nyolc százaléknál már csak 55,23 százalékos. A központi választási bizottság eredményei szerint azonban Szaakasvili így is kétszer több szavazatot gyűjtött össze, mint Gacsecsiladze, aki - a részeredmények szerint - 23-24 százaléknyi voksot birtokol.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.