HRW
Szíria: bizonyítékok vannak a biztonsági szolgálatok kínzásaira
"A dokumentumok, cellák, kihallgatótermek és kínzóeszközök ...bizonyítják azokat a kínzásokat, amelyekről volt foglyok beszámoltak a szíriai felkelés kezdete óta".
2013.05.17 11:28MTI
Dokumentumokat és kínzóeszközöket találtak a szíriai felkelők az északi Rakka város biztonsági szolgálatainak helyiségeiben, amelyek bizonyítják, hogy megkínoztak ott foglyokat - közölte pénteken a Human Rights Watch (HRW) nemzetközi emberjogi szervezet.
"A dokumentumok, cellák, kihallgatótermek és kínzóeszközök, amelyeket láttunk a kormány biztonsági szolgálatának helyiségeiben, bizonyítják azokat a kínzásokat, amelyekről volt foglyok beszámoltak a szíriai felkelés kezdete óta" - mondta Nadím Húri, a HRW egyik illetékese.
Rakka városa az első tartományi székhely, amelyet a lázadók márciusban elhódítottak Bassár el-Aszad elnök rezsimjének erőitől. A New York-i központú HRW, amely a felkelés 2011. márciusi kezdete óta figyeli az emberi jogoknak a rezsim és a felkelők általi megsértéseit, felszólította a várost ellenőrző ellenzéki csoportokat, hogy őrizzék meg a kínzások és önkényes fogva tartások bizonyítékait.
"E dokumentumok és eszközök megsemmisítése vagy szerencsétlen kezelése gyengíti annak lehetőségét, hogy az ilyen súlyos bűncselekmények felelősei egy nap bíróság elé kerüljenek" - hangsúlyozta a jogvédő szervezet. Húri kifejezte reményét, hogy "ha kiderül az igazság a biztonsági szolgálatok szerepéről a szíriaiak utáni kémkedésben és terrorizálásukban, az lehetővé teszi az ilyen visszaélések jövőbeni elkerülését".
Kapcsolódó írások:
- Moszkva Iránt is a Szíria-konferencián akarja látni
- Határozatban ítélte el a szíriai rendszert az ENSZ
- Videó: a világot sokkolta a katona szívét kivágó és megevő szíriai
- Szíria: Fülöp-szigeteki kéksisakosokat engedtek szabadon a lázadók
- A szíriai titkosszolgálat áll a reyhanli merénylet hátterében?
- Szíria új, korszerű fegyverekkel látja el a Hezbollahot
- A szíriai hadsereg elfoglalt egy fontos déli várost