Globális felmelegedés
Már télen is kevesebb a jég az Arktiszon
Folyamatosan csökken az Arktisz jégtakarójának tél végi kiterjedése (is). A trend idén is érvényesült.
2016.05.31 17:11ma.huAz már biztos, hogy folyamatosan csökken az Arktiszt borító jég nyár végi legkisebb kiterjedése, ám most tették közzé az idei télre vonatkozó adatokat, nem meglepő, hogy ezek a mérések is ugyanezt a csökkenő tendenciát támasztják alá.
Az idei tél végére 2016. március 24-ére érte el az arktiszi jégtakaró a maximális kiterjedését: 14,52 millió km2-t. Ez az eddigi legkisebb kiterjedésű tél végi jégtakaró. Az eddigi negatív rekordot a tavalyi év tartotta 14,54 millió km2-rel. A csökkenés kicsi, de a pontos műholdas mérésekkel kimutatható, és beleillik abba a hosszú távú trendbe, amely szerint a jégtakaró maximális kiterjedése évtizedenként 2,8%-kal csökken. Ez a csökkenés kisebb arányú, mint a nyár végén tapasztalható tendencia - írja az urvilag.hu - de ez is jelzi az Arktisz felmelegedését.


Feltűnőbb a különbség, ha a jégtakaró kiterjedését az elmúlt évtizedek átlagához hasonlítjuk. Az utolsó képen a 2014/15 tél végi legnagyobb kiterjedésű, 2015. február 25-i jégtakaró látható (amely, mint láttuk, területét tekintve alig különbözött az idei maximumtól), de a képen sárga színnel megjelölték az 1979-2014 közötti három és fél évtized átlagát. Az Ohotszki-tengert borító jég 2015-ben több mint 500 km-re kevésbé terjedt ki, mint az előző 35 év átlaga.

Az animációt a Japán Űrügynökség (JAXA) Shizuku (GCOM–W) műholdján működő AMSR–2 (Advanced Microwave Scanning Radiometer) mikrohullámú sugárzásmérő 89 GHz-es frekvencián végzett mérései alapján állították össze. Az Arktiszt borító jégtakaró változását mutatja 2015. szeptember 7. és 2016. március 24. között.
A hosszú távú vizsgálatok alapján azt is kimutatták, hogy – a várakozásokkal ellentétben – alig van összefüggés egy adott évben a jégtakaró tél végi maximális és nyár végi minimális kiterjedése között. Nem igaz az a feltevés, hogy ha tél végén kisebb a jéggel borított terület, akkor az olvadás „előnnyel indul”, ezért a nyár végi minimum is kicsi lesz. Kiderült, hogy a nyári olvadás idején jellemző időjárási helyzet az, ami döntően befolyásolja az adott év jégtakarójának minimális kiterjedését.
Kapcsolódó írások:
- Megkezdte a működését az arktiszi orosz katonai parancsnokság
- Határtalan mohóság: olaj az Arktiszból
- Éleződő versenyfutás az Arktisz alatti ásványkincsekért
- Norvégia és Oroszország együttműködik az Arktiszon
- Az Arktiszi-óceán üvegházhatású gázok forrása lehet
- Óriási ózonlyuk az Arktisz felett - aggódnak a tudósok