Újra célpontban
Megint a púpos bálnára feni a fogát az emberiség
A NOAA vizsgálja, hogy lekerüljön-e a hosszúszárnyú bálna a veszélyeztetett fajok listájáról.
2013.09.01 23:30MTI
Az amerikai Nemzeti Oceanográfiai és Légköri Hivatal (NOAA) vizsgálatot indít annak érdekében, hogy lekerülhet-e az észak-csendes-óceáni hosszúszárnyú bálna vagy púpos bálna a veszélyeztetett fajok listájáról.
Hawaii halászok kérelmezték a faj levételét a listáról arra hivatkozva, hogy a púpos bálna már nem veszélyeztetett faj, mivel populációja folyamatosan nő azóta, hogy mintegy 50 évvel ezelőtt a nemzetközi közösség betiltotta a kereskedelmi célú bálnavadászatot.
Jelenleg több mint 21 ezer púpos bálna él a Csendes-óceán északi részén, szemben az 1960-as évek közepén becsült mintegy 1400 egyeddel.
A halászok azt akarják elérni, hogy a NOAA mondja ki, a térségben a púpos bálna faj esetében észrevehető javulás állt be, és emiatt a faj már nem veszélyeztetett.
A NOAA közölte, hogy a halászok kérelmük alátámasztására nagymennyiségű tudományos és kereskedelmi adatot mellékeltek, amelyek jelzik az észrevehető javulást, ezért jogos lehet a faj listáról való levétele. A hatóság azonban közölte, hogy a kérelmet csak a jövő évben fogja megvizsgálni.
A NOAA legutóbb 2008-ban vett le fajt a listáról, a karibi barátfókát (Monachus tropicalis), amely fajt teljesen kihaltnak nyilvánítottak.
A hosszúszárnyú bálna vagy púpos bálna (Megaptera novaeangliae) megtalálható szerte a világban, populációjuk ma már eléri a több mint 60 ezret. Nyáron a hideg sarki tengerek lakója, télen szubtrópusi és trópusi vizekre költözik. Az eredetileg mintegy 150 ezres állomány a vadászat folytán hat-nyolcezer egyedre zsugorodott. A kereskedelmi célú bálnavadászatra elrendelt tilalom nyomán az állomány folyamatosan nő, de veszélyeztetettsége még nem múlt el.
Kapcsolódó írások:
- Valamennyi szíriai helyszín veszélyeztetett
- A veszélyeztetett kilenc szakaszból rövidesen két kritikus pont vizsgázik
- Vörös lista: itt halunk ki először
- Influenzaszezon: veszélyeztetettebbek a D-vitamin-hiányos gyermekek
- Zambia betiltotta a veszélyeztetett nagymacskák vadászatát
- Esőerdőbe vándorolt az oroszlán