A magyar bankrendszerben nincs pénzhiány
Magyarországon is egyre nagyobb hullámok
A hónapok óta tartó pénzügyi válság, amely már gazdasági recesszióba csapott át, Magyarországon is egyre nagyobb hullámokat vet.
2008.12.10 20:18MTIA Ferihegyen szerdán kezdődött sztrájk is a gazdasági visszaesés következménye, több tízmillió forintos kárt okozva Budapest Airportnak és a légitársaságoknak nem is beszélve a több ezer utasnak okozott bosszúságról. A sztrájkolók ugyanis munkahelyeik biztonságát féltik, és ezek megőrzése érdekében szervezték tiltakozó akciójukat.
Szintén a munkahelyek megőrzése érdekében ajánl konkrét kérdésekben együttműködést kormánynak a Fidesz azért, hogy egy-két hónapon belül megszülessen az a 25-30 intézkedés, amely alkalmas arra, hogy az építőipari munkahelyek a gazdasági válság ellenére is megmaradjanak. Erről Orbán Viktor, a Fidesz elnöke beszélt a nagy építő- és építőanyag ipari cégek vezetőivel folytatott tanácskozás szünetében szerdán Budapesten.
A pénzügyi válság és az azt követő gazdasági megszorítások miatt visszaestek a turizmus fejlődésével kapcsolatos várakozások az idei év második felében - derül ki az Ecostat legfrissebb felméréséből.
Az Ecostat 2008. második félévi Turizmusbarométerének értéke 35,9 százalék, mintegy 8,4 százalékponttal alacsonyabb az előző félévi értékénél, és 4,8 százalékkal marad el a 2007. második félévi várakozásoktól. Belyó Pál, az intézet vezetője elmondta, hogy más turisztikai felmérések becslése szerint jövőre 4-5 százalékos keresletcsökkenés várható az ágazatban.
Mások, például a Keresztesi János, az Informatikai Vállalkozások Szövetségének elnöke szerint, aki az első high-tech export konferencián beszélt: a jelenlegi pénzügyi válságban csak fokozott nemzetközi jelenlét jelenthet kitörést és sikert a magyar high-tech iparágak számára. A recesszió magyar pénzügyi vonatkozása, hogy a QUAESTOR csoport egyik elemzője szerint: várhatóan 50 bázispontos kamatcsökkentésről dönt a monetáris tanács a december 22-i ülésén, és 2009 végére pedig 9 százalékra csökkenthet a kamatszint Magyarországon
A magyar bankrendszerben ugyanakkor nincs pénzhiány, oda ezer milliárd forinttal több likviditás áramlik a negyedik negyedévben, mint az előzőben jelentette ki Simor András, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke az Országgyűlés Gazdasági és Informatikai Bizottságának szerdai ülésén, hozzátéve: a bankok azonban a vállalatok helyett inkább a lakosságot hitelezik. Simor András emlékeztetett arra is: "Magyarország kockázati megítélését ma a befektetők abba a kategóriába sorolják, ahol Dél-Afrika, a Fülöp-szigetek, Törökország, Horvátország, Bulgária, Észtország és Lettország van"
Talán éppen ezért Gyurcsány Ferenc miniszterelnök szerint a jövő évi költségvetésnek három kockázati eleme van, amelyek együttes hatása elérheti vagy meghaladhatja az 50-100 milliárd forintot. A kormányfő a Magyar Narancs csütörtöki számában megjelenő interjúban ide sorolta a bevételcsökkenéssel járó, vártnál kisebb növekedést, illetve a tervezettet jóval alulmúló inflációt, valamint a kiadásokat növelő, a számítottnál több munkahely megszűnését.
A jövő évi magyar büdzsé tervezését is nyagymérékben befolyásolta a globális pénzügyi válság illetve a gazdasági recesszió. Külföldön szintén a válság okozta gondokmegoldásával vannak elfoglalva a politikusok és a gazdasági döntéshozók is. Például: gyökeres átalakítás vagy csőd vár a detroiti autógyárakra - közölte szerdán a washingtoni Fehér Ház, megerősítve azt a korábbi értesülést, hogy elvi megállapodás született a General Motors, a Ford Motor és a Chrysler szövetségi megsegítéséről.
A CNN hírtelevízió értesülése szerint a három autógyártó 15 milliárd dollár rövid lejáratú szövetségi hitelt kap, és Washington kinevez egy autóipari válságmenedzsert, amely felügyeli majd a cégek hosszú távú jövedelmezősége érdekében végrehajtandó átalakításokat. A francia kormány pedig nem engedi, hogy ezen a télen emelkedjen a földgáz ára - közölte a kormányszóvivő a kabinet szerdai ülése után. Fokozni kell az európai élelmiszer-ellátási lánc versenyképességét annak érdekében, hogy ellenállóbbá váljon a világban jelentkező ársokkokkal szemben - állapította meg szerdai közleményében az Európai Bizottság.
Az unió legfőbb végrehajtó testülete - a tagállamok júniusi felkérése nyomán - azzal kapcsolatban fogalmazott meg javaslatokat, hogy miként biztosíthatók alacsonyabb élelmiszerárak. Az év korábbi szakaszában jegyzett rekordszintekhez képest ugyan már jelentős csökkenés következett be, ám azok az alapvető okok, amelyek középtávon a mezőgazdasági termékek árának emelkedését idézik elő - ideértve a szabályozási korlátozásokat, a verseny nem kielégítő szintjét és a spekulációt - továbbra sem szűntek meg, ezekkel tehát a Bizottság szerint foglalkozni kell.