24 százalék viszont nem...
A termőterületek egyharmada profitál az El Nino hatásaiból
Az agrárterületek 22-24 százalékán viszont negatív hatással van a termésre.
2014.05.16 13:07MTI
A japán Iizumi Tosicsika és munkatársai a témában a Nature Communications című tudományos folyóiratban mutatták be eredményeiket.
A szakértők először mutattak be olyan világtérképet, amely az El Nino és a La Nina jelenségeknek a kukorica, a rizs, a búza és a szója globális terméshozamára kifejtett hatásait mutatta be.
A világ kukorica-, rizs-, búza- és szójaigénye 2050-ig a 2005-ös évhez képest 100-110 százalékkal növekszik a Japánban lévő cukubai Környezetvédelmi és Agrárkutató Központ szakértőinek becslése szerint. Ennek megfelelően a globális termelést évente 2,2-2,4 százalékkal kell növelni.
Ennek eléréséhez fontos ismerni és kihasználni a La Nina és az El Nino hatásait. Így az éghajlati jelenségeknek megfelelően lehet például kiválasztani a vetés idejét és a termesztett növényfajokat.
Hogy a két jelenség hogyan hat regionális szinten a vetésre, már régóta ismert, a globális hatások ismerete azonban új információ a tudósok számára.
Az 1984 és 2004 közötti adatokat feldolgozó új világtérkép szerint az El Nino negatív hatással van például a kukoricatermesztésre az Egyesült Államok délkeleti részén, Kínában, Afrika keleti és nyugati részén, Indonéziában, illetve a szójatermesztésre Indiában és Kína bizonyos részein.
Ezzel szemben a kukoricatermesztők jobb termésnek örülhettek az El Nino hatására Brazíliában és Argentínában. Összességében a világ agrárterületeinek 30-36 százalékán nagyobb lett a termés a jelenség hatására, tehát több a pozitív, mint a negatív hatása.
A La Nina miatt a tanulmány szerint a termőterületek 9-13 százalékán csökkent a termény mennyisége, 2-4 százaléknál pedig nőtt.