Borzongat a salátatörvény
Drámai következmények: megkurtítják a gyógyszerkasszát?
Milliárdokkal csökken a tb gyógyszerkiadása, de milliárdoktól esnek el a kutatóintézetek is, ha a gyógyszertörvény szigorítása miatt beszüntetik magyarországi k+f tevékenységüket a külföldi cégek.
2011.06.27 08:45ma.huA válságadó és a gyógyszerismertetők után fizetett díj növelése elbocsátásokkal járhat. Nem adható ajándék az orvosnak, 25-500 millió forint lehet a pénzbírság - írja a Világgazdaság online.
Várhatóan ma fogadja el a parlament a gyógyszertörvény módosítását, amelynek célja az idei 343,5 milliárd forintos gyógyszerkassza betartása. Ennek érdekében 26,3 milliárdos megtakarításra van szükség, amelyet a gyógyszercégekre kivetett extra adó növelésétől és az egészségpénztár gyógyszerkiadásainak mérséklésétől vár a kormány. Az államadósság csökkentését célzó Széll Kálmán-terv jövőre 83, azt követően pedig 120 milliárdos gyógyszer-megtakarítással számol, ám egyelőre - a bizonytalanság következtében megugrott gyógyszerfelvásárlás miatt - kiszámíthatatlan, szükség lesz-e újabb szigorításokra.
A törvénycsomag drámai következményekkel jár a gyógyszeriparra – mondta lapunknak Dávid Tamás, az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének igazgatóhelyettese. Az áremelés kompenzációs lehetőségével nem számolnak, de a duplájára, 10 millió forintra emelendő orvoslátogatói díj miatt várható, hogy 800-900 fővel csökken e 2600 fős kör. Nem kizárt a társadalombiztosító által támogatott készítmények behozatalának visszaesése sem – tette hozzá.
Nagy érvágás az innovatív gyógyszeripar számára, hogy a cégek a kutatás-fejlesztésre fordított költségeik 20–50 százalékát kaphatják csak vissza az általuk befizetett különadóból. Eddig, ha a k+f beruházásuk összege elérte az általuk forgalmazott termékek tb-támogatásának 20 százalékát, annak teljes összegét visszaigényelhették a 12 százalékos különadójukból. Nem elég, hogy a törvénymódosítással 20 százalékra nő az adó, de a k+f mértékétől függően – differenciáltan – csak 20–50 százalékot kaphatnak vissza.