Fényjáték korán kelőknek
Hajnalban ideér az Éta Aquarida meteorraj
Csütörtök hajnalban várható az Éta Aquarida meteorraj maximuma. Ne a Hold felé nézzünk, hanem észak-északkelet felé!
2010.05.05 19:37MTIMint a Magyar Csillagászati Egyesület (MCSE) honlapján olvasható, a meteorraj az éjszaka utolsó óráiban, a hajnali pirkadatot megelőzően látszik majd.
A látvány azonban megéri a fáradtságot, mivel a meteorok nagyon hosszan, több másodpercig repülnek a légkörben, fénylő csíkot húzva maguk után.
Az Éta Aquarida története 1863-ban kezdődött, amikor Hubert A. Newton ősi rajok adatait vizsgálta. Ekkor figyelt fel az április végi, május eleji aktív periódusra, és egészen a Kr.u. 401-ig visszamenően talált feljegyzéseket a raj jelentkezéséről. Hivatalosan 1870-ben fedezte fel a jelenséget G.L. Tupman, majd 1876-ban Alexander S. Herchel felismerte, hogy a raj a Halley-üstökösből visszamaradt por.
Maga az üstökös 1986-ban járt utoljára Föld-közelben, manapság az Uránusz pályáján túl található. A Föld a visszamaradt port májusban és októberben keresztezi: májusban az Éta Auqaridákat, októberben az Orinoidákat csodálhatjuk.
"Egy öreg meteorrajjal van dolgunk. Ezért lehet megfigyelni olyan régóta, ezért annyira komplex a szerkezete. A maximuma idén május 6-án hajnalra várható. Sajnos az utolsó negyedben lévő Hold zavarni fogja a megfigyelést, de a tapasztalatok szerint ekkora holdfázis mellett már érdemes vizuális észleléseket folytatni, csak ne a Hold felé nézzünk, hanem észak-északkelet felé" - emeli ki az MCSE honlapja.
Kapcsolódó írások:
- A legrégebben ismert meteorraj lesz megfigyelhető áprilisban
- Meglett a különös égiháború okozója
- Meteoritszerű kődarabot találtak Vasmegyeren
- Titokzatos "meteor" az égen: Szlovákia is felkapta a fejét
- Tűzgömb robbant Magyarország fölött?
- Sárgára mérsékelte figyelmeztetését a meteorológia
- Meteorológia: vörös riasztás az ország több részére a havazás miatt
- Régi vendég: jól ismert meteorraj figyelhető meg a héten!