Írországban fedezi fel gyökereit
Mi a közös Obamában és a lóherében?
Barack Obama elnök hétfőn Írországban megkezdte négy országot érintő európai körútját, ahol fel kívánja fedezni ír gyökereit a faluban, ami otthont adott szépapjának.
2011.05.23 18:27Konrád - ma.huÍr jelkép
A lóhere Írország nemzeti kultúrájában még ma is aktívan jelen van.
Obama és felesége Michelle, Dublinban kezdték meg az egy hetesre tervezett európai látogatást, mely Angliát, Franciaországot és Lengyelországot érinti azzal a céllal, hogy megerősítse a kapcsolatokat a régi szövetségesekkel.
Obama megérkezése, illetve az angol királynő múlt heti látogatása örömmel várt esemény, mivel végre nem az Írországot sújtó pénzügyi gondok vannak reflektorfényben. Az elkövetkező hétben Obama és kollégái olyan fontos témákat érintenek majd, mint Afganisztán és Pakisztán Oszama halála után, a világgazdaság, vagy éppen az "Arab tavasz" forradalmai.
Az Air Force One szeles, esős napon landolt Dublinban, és az elnök először Írország elnökével Mary McAleese-vel, majd a miniszterelnökkel Enda Kenny-vel tárgyalt. Következő lépése a mintegy 37 millió, ír felmenővel rendelkező amerikainak szól, amivel bizonyára sok szavazatot nyer a jövőre esedékes elnökválasztáson. Falmouth Kearney varga ugyanis Obama elnök szépapja, a 300 lakosú álmos kis falu Moneygall szülöttje, ide látogat most a világ egyetlen szuperhatalmának első embere.
O'Bama elnök

Ben Rhodes helyettes nemzetbiztonsági tanácsadó szerint: "Obama elnök számára ez egyfajta hazatérés." A falu lakói akár hat órát is képesek voltak sorba állni jegyekért, hogy láthassák az itt tartózkodása idejére szeretetből átnevezett "O'Bama" elnököt. A falu körül hétfőn egy biztonsági zónát hoztak létre, amelyet csak jeggyel rendelkező személyek léphetnek át. Henry Healy, az elnök 24 éves távoli unokatestvére szerint a látogatásra készülő moneygalli emberek kifestették házaik homlokzatát.
"Szinte minden amerikai elnök meglátogatja Írországot, ezért nagyon különleges, hogy Obama elnöknek is módjában van kialakítani ezt a személyes kapcsolatot ősei otthonával és megtalálni ír gyökereit" - mondta Healy. Obama az első afro-amerikai elnöke az Egyesült Államoknak, kenyai édesapa és ír-amerikai édesanya gyermeke. Később a nap folyamán, beszédet mond majd Dublinban az ír-amerikai kötödésről.
Vélhetően, több tízezer ember dacol majd a széllel és az esővel, hogy meghallgassa az elnök beszédét. A fővárosban többmérföldnyi kordon lett telepítve, és rendőrök ezrei járőröznek az utcákon.
A régi ír parlament épülete (a mai Bank of Ireland) a College Green területén körül lett zárva a beszéd előkészületei miatt. A nézőknek olyan biztonsági kapukon kell áthaladniuk, mint amilyenekkel a repülőtereken lehet találkozni, és Obama vélhetően golyóálló üveg mögül mondja majd el beszédét.
Lengnek az zászlók, dacolnak a széllel
1995-ben az északír béketárgyalásokban komoly szerepet vállaló Bill Clinton elnök beszédét közel 100 000 ember hallgatta a helyszínen. Sok ír embert töltött el örömmel Obama érkezése, különösen az egy héttel ezelőtti királynői látogatás után. Egyes dublini pubokban üdvözlő zászlókat helyezetek ki.
"Mi egy kicsi, négymilliós nemzet vagyunk, úgyhogy nagyon kedves gesztus tőle hogy meglátogat minket. Az, hogy a királynő is itt volt csodálatossá teszi ezt az egy hetet" - mondta egy dublini lakos.
Sokan bíznak abban is, hogy Obama segít megoldani Írország hitelproblémáit.
Obama kedden Angliába utazik, ahol formális ebédre látja vendégül Erzsébet királynő, majd részt vesz a G8-ak tanácskozásán Párizsban. Ezután Lengyelországba utazik, ahol kelet-európai vezetőkkel találkozik.