Nemzeti dialógus

Egyiptom: tárgyalások a belpolitikai válság megoldásáról

A belpolitikai válság megoldásáról folytak tárgyalások a politikai élet főszereplői között vasárnap Kairóban.

2011.02.06 13:41MTI

A nemzeti dialógusnak elkeresztelt párbeszédre az ország újonnan kinevezett alelnöke tett javaslatot. A politikus helyi idő szerint kora délután első ízben találkozott a betiltott, de működő és nagy erőt képviselő iszlám szervezet, a Muzulmán Testvériség képviselőivel.

Értesülések szerint a párbeszédben befolyásosnak tekintett független személyek és üzletemberek is részt vettek. Korábban két régi párt, a baloldali Nemzeti Haladó Tömörülés Pártja és a liberális Vafd is közölte, hogy kész bekapcsolódni a válság megoldását célzó dialógusba. A Nobel-békedíjas Mohamed el-Baradeinek, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség volt főigazgatójának megbízottja is részt vett a tárgyalásokon.

Az egyiptomi kormány szóvivője közölte, hogy az ellenzéki és a független tárgyalópartnerek megállapodtak Szuleimán alelnökkel arról, hogy létrehoznak egy bizottságot, amelynek felada az alkotmánymódosítás előkészítése.  A testületnek március első hetéig kell beterjesztenie javaslatait, amelyek egyebek mellett kiterjednek az elnökválasztás szabályozására, és meghatároznák az államfői megbízatás időtartamát.

Az alelnök emellett ígéretet tett arra, hogy engedélyezik a sajtószabadságot és szabadon engedik mindazokat, akiket a csaknem két hete tartó zavargásokkal kapcsolatban vettek őrizetbe.

Kormányellenes jelszavakat skandáló tüntetők egyike kopt keresztet tart a kezében - Forrás: MTI

Az állami televízió értesülése szerint megállapodtak abban is, hogy az 1981 óta az országban érvényben lévő rendkívüli állapot hatályát hamarosan feloldják. Az információt egyelőre hivatalosan nem erősítették meg, de annyi ismertté vált, hogy ennek előfeltétele a biztonsági helyzet alakulása.

Omar Szuleimán ugyanakkor elutasította az ellenzéknek azt a felszólítását, hogy vegye át az elnöki teendők ellátását Hoszni Mubarak államfőtől. 

A rendkívüli állapot az elmúlt harminc évben lehetővé tette a politikai vezetés számára az ellenzék elnyomást, a tüntetések betiltását, és azt, hogy polgári személyek fölött katonai bíróságok ítélkezzenek.

A vasárnap kezdődött párbeszéddel kapcsolatban megfigyelők rámutattak: a Muzulmán Testvériség korábban még azt hangoztatta, hogy csak Hoszni Mubarak államfő lemondása esetén kész részt venni az úgynevezett nemzeti dialógusban. A mozgalom azonban később azzal indokolta tárgyalási készségét, hogy a forradalmat akarja megvédelmezni és ugyancsak a védelmére kel a Mubarak elleni mozgalom követeléseinek.

A Muzulmán Testvériség egyik vezetője, Eszám al-Erján az AFP-nek azt nyilatkozta: elvileg azért fogadták el a párbeszédet, hogy megvitassák az átmenetet, az új elnök és a népet képviselő parlament megválasztásának a módját.

Kairóban vasárnap viszonylag nyugodt volt a légkör. A felkelés központjában a Tahrír téren a keresztények és a muzulmánok együtt imádkoztak. A hadsereg ugyanakkor megerősítette jelenlétét a téren.

Mubarak nem téma Németországban

Megrökönyödéstől helyeslésig terjedő reagálásokat váltott ki Németországban az a sajtóhír, amely szerint Hoszni Mubarak "tartós gyógykezelés" céljából Németországba távozhatna forrongó országából - jelentette Dorogman László, az MTI kiküldött tudósítója. Az ARD tv berlini stúdiójának vezetője, Ulrich Deppendorf azt állította: a német fővárosban több fórumon puhatolózott a fenti hír valóságtartalmát illetően, ám "senki nem tud erről semmit".

A berlini külügyminisztérium szóvivője a Welt am Sonntagnak nyilatkozva úgy fogalmazott, hogy Mubarak németországi utazása és gyógykezelése "nem téma"; ilyen értelmű hivatalos megkeresés nem érkezett Washingtonból Berlinbe. Egy konzervatív parlamenti képviselő vasárnap lándzsát tört amellett, hogy Németország nyújtson menedéket Mubaraknak, ha ezáltal elősegíthető az arab országban dúló hatalmi harc lezárása.

Megkezdték megrongált kincsek restaurálását

Megkezdte a kairói Egyiptomi Múzeum azoknak a történelmi kincseknek a restaurálását, amelyek a Hoszni Mubarak elnök lemondását követelő tüntetések kezdeti időszakában rongálódtak meg.

Záhi Havvász, az egyiptomi Legfőbb Régészeti tanács elnöke és a kormányban államtitkári rangot viselő szakember szerint hetven tárgyat kell restaurálni. A megrongálódott műkincsek között szerepelnek Tutanhamon és Ehnaton fáraókat ábrázoló szobrok is. 
Az egyiptomi főrégész vasárnap azt mondta, egy arany szarkofág és a benne nyugvó csontváz is sérüléseket szenvedett. A múzeumnak az a szárnya, amely Tutanhamon kincseit őrzi, ép maradt.

Az Egyiptomi Múzeum közvetlenül a tüntetések helyszínéül szolgáló Tahrír tér mellett, Kairó központjában található. Az intézmény hozzávetőleg 15 ezer kiállítási tárgy otthona, ezek egy része - többek közt Tutanhamon 1922-ben talált kincse - felbecsülhetetlen értéket képvisel.

A Hoszni Mubarak távozását követelő megmozdulások már közel két hete zajlanak az észak-afrikai országban. A hadsereg a tüntetők benyomulása után megerősítette a múzeum körüli védelmet, az épületet alkalmanként a polgárokból álló élőlánc is védelmezte.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.