A biztosok nem elhanyagolható része száll ki
Indul az európai parlamenti választáson a lengyel EU-biztos
Indul az európai parlamenti (EP-) választáson Danuta Hübner, a regionális fejlesztésért felelős EU-biztos, aki ezért májustól már nem fogja ellátni európai bizottsági feladatkörét.
2009.02.16 16:57MTIA lengyel politikus - aki egyébként a szociáldemokratákhoz kötődik - hétfőn Brüsszelben bejelentette, hogy Donald Tusktól, a lengyel jobbközép kormány vezetőjétől kapott felkérést a júniusi EP-választáson való indulásra.
Ezt megtiszteltetésnek tekinti, és elfogadja - közölte. Korábban már elhangzott, hogy szintén indul választáson a médiáért felelős luxemburgi EU-biztos, Viviane Reding. A hétfői szlovák sajtóban megjelent, hogy Ján Figel, a kulturális ügyek EU-biztosa szintén hazatérne, és átvenné a szlovák kereszténydemokraták (KDH) vezetését. Hallani Brüsszelben arról is, hogy foglalkozik az EP-választáson való indulás gondolatával Janez Potocnik szlovén tudományügyi, valamint Louis Michel belga humanitárius segítségnyújtási biztos is. Az unió még nem tett bejelentést arról, miként fog működni májustól a bizottság, ha a biztosok nem elhanyagolható része kiszáll a munkából.
Amikor tavaly Franco Frattini olasz igazságügyi biztos külügyminiszter lett hazájában, még viszonylag könnyen meg tudták oldani a pótlást: Frattini területét átvette Jacques Barrot francia biztos, aki addig a közlekedési területet irányította, ez utóbbi "tárcát" pedig Antonio Tajani volt olasz EP-képviselő kapta meg.
Idén azonban aligha lesz könnyű beugró embert találni, hiszen a bizottsági helyeket úgyis újraosztják az EP-választások után. Minden egyes EU-tagországnak egy bizottsági helye van. Az egyes bizottsági tagok az új összetételű testületben saját országuk kormányától érkező jelölés alapján kaphatnak helyet, de bizottsági tagként elvben már nem saját hazájukat, hanem az uniós érdekeket kötelesek képviselni.
A lisszaboni szerződés eredetileg azt irányozta elő, hogy szakítsanak az "egy ország, egy biztos" elvvel, az ésszerűsítés jegyében csökkentsék a biztosok számát. A reformszerződést az első népszavazáson elutasító írek kedvéért azonban Brüsszel - az ír ratifikáció megszerzése érdekében - hajlandó ettől eltérni, és megőrizni minden tagállam biztosi posztját.