Szabálytalanságok
Azerbajdzsán: csalás miatt megtámadja az elnökválasztás eredményét az ellenzék jelöltje
Az azeri ellenzék elnökjelöltje csütörtökön bejelentette, hogy megtámadja az előző napi elnökválasztás eredményét, mivel a szavazás során számos szabálytalanság történt.
2013.10.10 11:54MTI
Jamil Hasanli újságírók előtt közölte, hogy bírósághoz fordul. Az elnökválasztáson harmadjára induló Ilham Aliyev elnök a várakozásoknak megfelelően fölényes győzelmet aratott szerdán.
Aliyev a szavazatok 84,59 százalékát szerezte meg a majdnem végleges eredmény szerint, amelyet a voksok 98 százalékának összeszámlálása alapján tett közzé csütörtökön a központi választási bizottság.
Hasanli, a jelenlegi államfő legfőbb vetélytársaként, a voksok 5,54 százalékát kapta a bizottság közlése szerint. Sajtótájékoztatóján az ellenzéki politikus azt hangoztatta, hogy a választási törvények megszegésének számos példáját gyűjtötték össze.
Szavai szerint előfordultak olyan esetek, amikor előre kitöltött szavazócédulák voltak a szavazóurnákban, másutt többször szavaztak emberek, illetve a rendőrség beavatkozott a választási folyamatba.
Mazahir Pahanov, az azeri központi választási bizottság elnöke csütörtöki sajtóértekezletén megállapította, hogy a választásokon született előzetes eredmény alapján nem szükséges megtartani a második fordulót, mert Alyivet vetélytársai már nem érhetik be.
Hozzátette, hogy az ötezer-négyszázkilencvenkettő szavazóhelyiség közül csupán 26-ból nem érkezett még be a voksolásról készült jegyzőkönyv. Pahanov azt is kijelentette, hogy a választási bizottsághoz nem fordultak semmilyen panasszal esetleges szabálytalanságok miatt.
A hivatalban lévő 51 éves Aliyev elnök maga egyáltalán nem kampányolt, elutasította a televíziós vitákban vagy a választási gyűléseken való részvételt. Hívei azt hangoztatták, hogy a gazdasági eredmények beszélnek helyette.
A nyugati országok stratégiai fontosságú szénhidrogén-szállítójává előlépett, alig 10 millió lakosú Azerbajdzsánban a kőolajexportból származó sokmilliárd dollárnak köszönhetően az utóbbi években nőtt az életszínvonal, a reálbérek 10 százalékkal emelkedtek 2003 és 2012 között.
Az ellenzék képviselői ugyanakkor a választás előtt megtorló kampányra panaszkodtak: az őrizetbe vételeket és az interneten kifejtett bármilyen kritika elnémítását célzó törvények elfogadását kifogásolták.