Megemlékezett a New York Times
Horn Gyula "lyukat vágott a vasfüggönyön"
A fő hangsúlyt a vasfüggöny megnyitására helyezve, nekrológban emlékezett meg Horn Gyula volt magyar miniszterelnökről és külügyminiszterről pénteken a The New York Times.
2013.06.21 16:23MTI
Horn Gyula "1989-ben szó szerint lyukat vágott a vasfüggönyön, elősegítve annak a több hónapos viharos változásnak az elindulását, amelyben Kelet-Európában a kommunista kormányok egymás után buktak meg" - írta Douglas Martin.
A szerző emlékeztetett rá, hogy a vasfüggöny elbontása már két hónappal korábban megkezdődött, de az 1989. június 27-én Alois Mock osztrák külügyminiszter részvételével, több tucat fotós jelenlétében megrendezett "mutatvánnyal" az volt Horn célja, hogy "visszafordíthatatlan helyzetet" teremtsen. Két hónappal később áttörték a berlini falat, a kommunista diktatúrák megbuktak és Horn 1990-ben "az európai egység egyik alapkövének lerakásáért megkapta" a nemzetközi Károly-díjat.
A nekrológ kitért rá, hogy Horn, akinek apját a nácik, bátyját pedig az 1956-os felkelők ölték meg, keményvonalas kommunistaként tagja volt a kormányellenes felkelők kézre kerítését végrehajtó milíciának. Ezt sohasem tagadta, de mint mondta, "senkit sem bántott". Emiatt két magyar elnök is megvétózta, hogy kitüntessék.
A 70-es években Horn Gyula azon dolgozott, hogy óvatosan liberalizálják a kormányzati kontrollt egy olyan kísérlet keretében, amely "gulyáskommunizmus" néven vált ismertté. Külügyminiszterként, amikor Moszkva szorítása lecsúszott Kelet-Európáról, Martin szerint Horn találékonynak bizonyult és újkeletű, ideológiamentes reformerként segédkezett abban, hogy Magyarországot elvezessék a kommunizmustól.
A szerző kitért rá, hogy miután 1994-ben szocialista miniszterelnök lett, magára haragította a magyarokat, amiért az "a dühöngő infláció" megfékezése érdekében csökkentette a szociális programokat.
"A kormányalakításkor bevette a liberálisokat, hogy megnyugtassa azokat a magyarokat és külföldieket, akik attól féltek, hogy az egykori kommunista párt visszatérhet a hatalomba" - írta a nekrológ.
Kapcsolódó írások:
- Szocialista Internacionálé: Horn tevékenysége az európai történelem része
- Horn Gyulára emlékezett az Országgyűlés napirend előtt
- Osztrák kancellár: Horn Gyula személyében egy nagy európai távozott közülünk
- Horn Gyula halála - Bajnai: Magyarország egy jó emberrel lett kevesebb
- Horn Gyula halála - a családdal egyeztet az illetékes temetési bizottság
- Horn Gyula halála - KDNP-részvétnyilvánítás; elismeréssel adózik emlékének a DK és az LMP
- Horn Gyula halála - a Fidesz részvétnyilvánítása, Mesterházy Attila méltatása
- Meghalt Horn Gyula volt miniszterelnök