Kevesebb a gyilkosság és a rablás
Balkán az egyik legbiztonságosabb térsége Európának
A véres polgárháborúk lezárultával megtört a politikai bizonytalanság és az erőszakos bűnözés egymást erősítő ördögi körforgása a Balkánon, és a térség ma már Európa egyik legbiztonságosabb körzete - állapította meg csütörtökön nyilvánosságra hozott jelentésben az ENSZ kábítószer- és bűnügyi hivatala (UNODC).
2008.05.29 16:28MTIAntonio Maria Costa, a bécsi székhelyű iroda igazgatója ugyanakkor figyelmeztetett arra, hogy Délkelet-Európa továbbra is ki van téve az üzleti világ, a politika és a szervezett bűnözés között szövődött, szilárdnak bizonyuló kapcsolatrendszer veszélyének, illetve az abból fakadó bizonytalanságnak. A jelentés három fő következtetést vont le a rendelkezésre álló adatokból.
Először is azt, hogy a személyek és a tulajdon elleni bűncselekmények - köztük a gyilkosság, a rablás, a testi sértés és a nemi erőszak - szintje alacsonyabb a Balkánon, mint Nyugat-Európában. Másodszor: a bűnözés mérséklődő irányzata tartósnak ígérkezik, ugyanis a régióban nincsenek meg azok a társadalmi-gazdasági feltételek - tömeges nyomor, jelentős jövedelmi különbségek, túlzott városiasodás, kiterjedt munkanélküliség a fiatalok körében -, amely máshol az alvilág éltető elemeiként szolgálnak.
A szervezett bűnözés sem jelent már akkora fenyegetést, mint korábban. Csökkenőben van a térségen áthaladó kábítószer-, fegyver- és embercsempészés is, jóllehet a Balkán még mindig a Nyugat-Európába irányuló heroinszállítmányok fő tranzitútvonala. (Évente mintegy száz tonna heroin jut Európába a régión keresztül.) Harmadsorban az UNODC komoly kihívásnak nevezte az üzleti világ, a politika és a bűnözés továbbra is tapasztalható összefonódását.
Külön aláhúzta, hogy nincs még egy olyan vidéke a világnak, ahol az emberek annyira ki volnának téve a megvesztegetés "követelményének", mint a Balkánon. A hivatal igazgatója szerint a jövőt illetően sok múlik majd a törvényesség betartásán, a kormányzati politikák következetességén és a kormányok politikai képességén.
"A politikát és az üzletet jobban el kell szigetelni a bűnözés, elsősorban is a gazdasági bűnözés pusztító hatásától" - tanácsolta Antonio Maria Costa. A legsürgetőbb feladatként azonban Koszovót jelölte meg, ahol később indult el a stabilizálódási folyamat, és ahol ezért továbbra is súlyos probléma a bűnözés.