Elutasítják a beavatkozást
Demokráciát ígér a szíriai külügyminiszter
Szíria külügyminisztere azt mondta szerdán, hogy a damaszkuszi kormány hamarosan "olyan demokráciát mutat majd fel, amelyre még nem volt példa" a közel-keleti térségben.
2011.06.22 17:42MTI"Társadalmi igazságosság, törvény előtti egyenlőség és elszámoltathatóság lesz" - hangoztatta a televíziók által közvetített sajtóértekezletén Valíd Moallem válaszul arra a kérdésre, hogy elképzelése szerint milyen lesz Szíria három hónap múlva.
A Bassár el-Aszad elnök régi bizalmasának számító miniszter kijelentése túlment azokon az általános reformígéreteken, amelyeket az államfő fogalmazott meg hétfői beszédében, emellett szinte hivatalos beismerése volt annak, hogy Szíriában mindeddig nem törődtek a demokrácia alapelveivel.
Moallem felszólította a rendszer ellenzékét, hogy bocsátkozzon politikai tárgyalásokba, s hazatérésre biztatta a száműzetésben élőket is, azt ígérve, hogy még a rendszer "legkeményebb bírálóinak" sem kell tartaniuk a letartóztatástól.
Ugyanakkor elutasított minden beavatkozást országa belügyeibe.
A sajtóértekezlet célja láthatóan az volt, hogy magabiztos képet mutasson a rezsimről, miközben Aszad elnököt egyre élesebb támadások érik külföldön és odahaza, ahol a tüntetők országszerte a távozását követelik.
A külügyminiszter azt mondta, hogy a nemzetközi közösség belesüppedt a líbiai katonai intervencióba. Ez a történet azonban nem ismétlődhet meg Damaszkusszal, amely "kivétel nélkül" minden arab ország támogatását élvezi - vélekedett.
Moallem külön kirohanást intézett Európa ellen, amely szankciókat léptetett életbe Aszad és a szíriai vezetés más tagjai ellen a tüntetőkkel való fegyveres leszámolások miatt. Azt állította, hogy az Európai Unió büntető intézkedései a szíriai nép megélhetését fenyegetik, "ami háborús bűnnel ér fel".
A szíriai ellenzék szerint a március 15-én kezdődött tüntetéssorozat elleni megtorlásokban eddig több mint 1400 embert öltek meg és több mint tízezer tiltakozót zártak börtönbe. A biztonsági erők könyörtelen fellépése nyomán pedig több ezer ember menekült Törökországba vagy Libanonba.
A szíriaiaknak egymással kell közös nevezőre jutniuk, és nem erőltethetnek rájuk semmiféle külső nézőpontot - hangoztatta a miniszter. Bírálta Franciaországot, Szíria egykori gyarmattartóját, amelynek elnöke, Nicolas Sarkozy egyébként az elmúlt években támogatóan lépett fel Aszad elnök mellett, és 2008-ban és 2009-ben is járt Damaszkuszban, és felszólította Párizst, hogy "vessen véget az emberi jogok jelszavával folytatott gyarmatosító politikájának".
"El fogjuk felejteni azt is, hogy Európa a térképen van. Keletre, délre fordulunk majd, és mindazok felé, akik a kezüket nyújtják nekünk" - mondta.
A szíriai diplomácia vezetője kiemelte: fontosnak tartja a jó kapcsolatokat a törökökkel, s arra kérte Ankarát, hogy vizsgálja felül a szíriai felkeléssel kapcsolatos, határozott reformokat sürgető álláspontját. Egyúttal tagadta azokat az értesüléseket, amelyek szerint országát Irán és a Hezbollah libanoni síita szervezet támogatná a tüntetőkkel való leszámolásban.