Rablás fénylassítással

Nem vicc: láthatatlanná tévő köpeny

Nem egyszerűen eltünteti az eseményeket, hanem meg nem történtté teszi azokat - legalábbis elméletben.

2011.07.14 08:32Szilágyi Szabolcs - ma.hu

Brit fizikusok kutatásai szerint elméletben lehetséges olyan anyag létrehozása, mellyel akár egy egész bankrablás is véghez vihető anélkül, hogy akár emberi szem, akár egy kamera lencséje meglátná az elkövetőket. Meglepően egyszerűnek nevezte az elképzelést Paul Kinsler, az Imperial College London kutatója, aki Martin McCall és Alberto Favaro kollégáival együtt dolgozta ki az elméletet. Szemben az eddig felvázolt láthatatlanná tevő köpenyekkel - melyek közül némelyik nanoméretekben valóban működőképesnek bizonyult -, az "eseményköpeny" jóval többet tesz a tárgyra eső fény elhajlításánál.

Az eddigi kutatások ugyanis arra irányultak, hogy a fénysugarak eltérítésével tegyenek láthatatlanná tárgyakat. Hiszen amiről nem verődik vissza fény, az - legalábbis közvetlenül - nem is látható (gondoljunk csak a fekete lyukakra). Az új teória viszont olyan speciális elrendezésű fémes anyagban gondolkodik, mely megváltoztatja a rajta áthaladó fény sebességét. Elméletileg a köpeny képes lenne lelassítani a látható beérkező sugárzást, amíg a feltételezett kasszafúró dolgozik a széfen. Mihelyst túlesett a rabláson, a lassítási folyamatot megfordítva ismét felgyorsulnak a fénysugarak.

Ennek a trükknek köszönhetően az esemény előtti és utáni vizuális kép kimaradás nélkül összeilleszthető, vagyis a megfigyelő egyszerűen nem látná, mi történt. Az egyik pillanatban még zártnak tűnik a széf, a következő másodpercben pedig már az üresre rámolt kassza képe fogadja a megfigyelőt.

Az "eseményköpeny" elmélete érdekes és humoros megközelítése a témának, állítják a tanulmányt megvizsgáló tudósok, ugyanakkor a közeljövőben nem számíthatunk létrejöttére. Steve Cummer, a Duke Egyetem álcázási szakértője szerint egy ilyen ruhadarab létrehozása nagyon nagy kihívást jelentene, hiszen az anyag összes paraméterének nagyon egyedi módon kellene változnia az idő haladásával.

Ugyanakkor azt, hogy nem teljesen lehetetlen a dolog, az üvegszálas hálózatok bizonyítják. Az optikai kábelekben ugyanis a jelsebességet, vagyis a fény tempóját már hosszú évek óta képesek vagyunk szabályozni (igaz, csak kis mértékben). Egy erős vezérlősugár révén lelassítható a jel, így az üvegszálban bekövetkező események - például egy elektromos jel egyes állapotból nullába való váltása - elrejthető a megfigyelő elől, ismertette Kinsler.

Van azonban még egy probléma. A kasszafúrás jellemzően nem rövid tevékenység, márpedig a tudósok szerint ahhoz, hogy egy eseményköpennyel néhány femtoszekundumnál (vagyis a másodperc egymilliárdod részénél is rövidebb időnél) tovább lehessen elrejteni valamit, brutális erejű lézerre lenne szükség. Mindazonáltal az elképzelést érdemes lehet kutatni, hiszen a kísérlet nem teljesen lehetetlen, állítják a britek, de az ehhez szükséges technikai felszerelés meglehetősen korlátozott mértékben és minőségben áll rendelkezésre az angolszász egyetem kutatólaboratóriumában.

Vagyis a rendőrségnek még jó darabig nem kell láthatatlan rablók után nyomoznia. Legalábbis olyan rablók ellen, akik "eseményköpennyel" dolgoznak.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.