Drámai következmények?
Egzotikus járványok leselkednek Európára!
A globalizáció ezt is lehetségessé teszi: egyre növekvő számban ütik fel fejüket trópusi járványok Európában. Ám ezek a kórok nemcsak az állatokra, hanem az emberekre is veszélyesek. A következmények drámaiak lehetnek.
2009.04.01 12:03ideal.huA Brandenburg tartományi Állatorvosi Kamara elnöke, Hans-Georg Hurttig felhívta a figyelmet arra, hogy a globalizáció és a klímaváltozás miatt egyre nagyobb az esélye annak, hogy egzotikus járványok ütik fel fejüket Európában. Példának az afrikai sertéspestist és a nyugat-nílusi vírust hozta fel. Szerinte egyre több trópusi, egyelőre állatokat fenyegető ragályt hurcolnak be Európába, ami bármikor átterjedhet az emberre is, a maga drámai következményeivel.
A fertőzést szúnyogok könnyen átvihetik az emberekre, amely gyermekek, idősek vagy gyengébb immunrendszerrel rendelkezők esetében súlyos, akár halálos kimenetelű betegségekhez vezethet. Ráadásul a nyugat-nílusi vírus ellen nem létezik védőoltás, gyógyszeres kezelés. Az elmúlt 20 év során számos trópusi állatbetegség már Európában is elterjedt. Bár léteznek oltóanyagok ezen járványok ellen, sikeres leküzdésükhöz a bluetongue betegség elleni védekezés tervéhez hasonló stratégiát kellene kidolgozni.
„Megfelelő, alapos tervek kidolgozása lenne szükséges – sürgetett a kamara elnöke. – Készen kell állni, mert ha egy járvány felüti a fejét, azonnali lépések szükségesek és meg kell fékezni a vírust.” Dietmar Schulze, agrárállamtitkár figyelmeztette a baromfitenyésztőket, hogy a megbetegedett madarak csökkenő száma miatt ne becsüljék le a rájuk leselkedő fertőzések fennálló veszélyét. Habár már régóta nem jelentettek Németországban madárinfluenzás esetet, a házi- és a vadmadárállomány továbbra is intenzív megfigyelés alatt marad’ – mondta Schulze.
Ebben az is közrejátszik, hogy a szakembereknek a kevésbé veszélyes influenza-víruscsaládok (LPAI, Low Pathogenic Avian Influenza) miatt is növekszik az aggodalma.