Gépek tartják életben a férfit
Anthrax-fertőzés Jászvásáron
Egy 82 éves férfit vittek kritikus állapotban az intenzív osztályra a jászvásári fertőzőbetegeket ellátó kórházba, a feltételezések szerint anthrax-fertőzés áll a háttérben. Jelenleg gépek tartják életben.
2013.04.23 08:18ma.huDr. Carmen Dorobat, a romániai Jászvásár kórházának vezetője szerint a férfi felső száján a lépfene jellegzetes tünete, fekete pörk látható, továbbá súlyos arcödémája van. A tünetek alapján anthrax-fertőzést gyanítanak.
"A lépfene gyanúját csak egy széleskörű vizsgálat után tudjuk megerősíteni. Jelenleg is várjuk az eredményeket" - mondta a szakember. Az orvosok szerint az anthrax-os beteg felülfertőződött az úgynevezett Staphylococcus aureus baktériummal is, mely jól ellenáll az antibiotikumoknak. Jelenleg mindkét fertőzés ellen kap kezelést.

Mint ismeretes, a lépfene az emberi testbe háromféle módon kerülhet be: a bélrendszeren át, belélegezve a tüdőn keresztül és a bőrrel érintkezve, mindháromféle fertőzés más tünettel jelentkezik. Ritkán fertőz meg embert, noha a kérődzők között – mint például a szarvasmarha, birka, kecske – időnként megjelenik, a kórokozó Bacillus anthracis talajlakó baktérium ugyanis világszerte előfordul: rendszerint spóra alakban nyugszik a talajban, akár évtizedekig fertőzőképes marad ebben a formában. Amint egy kérődző lenyeli, szaporodni kezd az állat belsejében és hamarosan megöli. Az állat bomló tetemében tovább szaporodik, végül ismét spóra alakba kerül, és szétszóródik a környező talajban.
A betegség rendszerint fertőzött állat húsával vagy egyéb részeivel való érintkezés útján alakul ki. A szabadban tartott állatok között rendszeresen előfordul a lépfene még a fejlett országokban is. Sokan vannak kitéve munkájuk során mérhető mennyiségű lépfenespórának, de ez a legtöbbször még nem éri el azt a szintet, ami a betegség kialakulásához szükséges.