Sokan rosszul diagnosztizálják magukat net alapján
Vigyázat: Dr. Google nagy veszélybe sodor!
Hasznos dolog az internet, számos segítséget nyújt nekünk - ám szakemberek arra figyelmeztetnek, hogy nem kevesen félrediagnosztizálják magukat a világháló "segítségével".
2012.04.23 08:15ma.huKét évtizeddel ezelőtt, ha valamilyen problémánk volt, eddig nem érzett tüneteket tapasztaltunk, az orvos volt az első megoldás. Ma az internet - ha valamilyen egészségügyi problémával szembesülünk, könnyebbnek és gyorsabbnak tűnik online választ keresni arra, mi lehet a bajunk, mint várni egy orvosnál kért időpontra.
Ám kutatók szerint Nagy-Britanniában négyből egy nő félrediagnosztizálja magát az internet alapján - majd rossz terméket vesznek, amellyel gyógyítani igyekeznek magukat. A Google sok tekintetben nagy segítség lehet, de ritkán találják el a helyes diagnózist vele az emberek.

Amellett, hogy rossz diagnózist állapítanak meg, a tünetek online keresése és az öndiagnosztizálás tízből egy nőnél kellemetlen mellékhatásokhoz vezet.
Aggodalomra ad okot, hogy a hölgyek csaknem fele a net alapján akarja kideríteni, mi a problémája és anélkül keres gyógymódot, hogy nem kérdez meg egy orvost, ez-e a pontos diagnózis.
Az internetbe vetett bizalom egyre nagyobb méreteket ölt az orvos, a család, a barátok véleményével szemben. Brit kutatók szerint az emberek ötöde tévesen diagnosztizálja magát és azt gondolja, hogy komoly betegsége van, például rákos.
A kutatók szerint a következő betegségekre kerestek rá leggyakrabban az emberek (és rosszul diagnosztizálták magukat azzal): mellrák, a rák más fajtái, magas vérnyomás, asztma, arthritis, depresszió és diabétesz.
A tünetek pedig, amelyek a netes keresést elindították, többnyire: alvásproblémák, fejfájás depresszió, szorongás, izommerevség, gyomorprobléma, krónikus izomfájdalmak, komoly fáradtság- és kimerültség érzés, viszketés, bőrérzékenység.
A leginkább mellrákkal diagnosztizálták magukat a nők helytelenül - sok esetben az volt a fő gond, hogy kellemetlennek érezték tüneteiket a családjukkal vagy barátaikkal megvitatni.
Először maguk próbálták megoldani a gondot, mielőtt másoktól kérnek segítséget. Sőt, volt, aki rettegett attól, hogy orvosnak számoljon be tüneteiről...
Csak végső esetben keresték fel az orvost. Meghökkentő, de 20-ból egy nő akár éveket is várt, mire felkeresett egy doktort a tüneteivel. Mindez igen veszélyes, hiszen bizonyos betegségek felismerésének a halogatása komoly következményekkel jár.
A bakteriális vaginosis például, amely kétszer olyan gyakori, mint hinnénk, és 3-ból 2 nő nem jól diagnosztizálja, a meddőséggel, vetéléssel is összefügghet egy terhesség során.
Eközben az internetes öndiagnosztizálás egyre népszerűbb. Valóban számos hasznos információt begyűjthetünk, és el is oszlathatja félelmeinket, de sajnos igen könnyű hibákat véteni.
Kapcsolódó írások:
- A tipikus függő 30-as éveiben járó és egyedülálló...
- A legdurvább a neten át jön...
- Szexelni csak Google-lel, szépen?
- Neten ismerkedés: "Nem hiszek a szememnek!", és nem is kell...?
- Online randi: Vonj ki 10 centit a magasságából és szorozd meg 2-vel a súlyát?
- Ötből egy házasságot a Facebook tesz tönkre?