Megvan az áttétek titka
Kiderült: így törnek utat maguknak a rákos sejtek
Brit tudósok feltárták, hogy a tumorsejtek miként képesek "kikönyökölni" maguknak a daganatból az utat, s ezáltal áttéteket képezni, a felfedezés révén megelőzhetővé válik a metasztázisok kialakulása.
2011.08.17 16:30MTIA kutatásokról a Cancer Cell című onkológiai szaklapban jelent meg tanulmány. A brit Rákkutató Intézet munkatársai azt vizsgálták, hogy milyen vegyületek vesznek részt a sejtvándorlásban a rosszindulatú bőrrák, a melanoma esetében.
Mint kiderítették, a tumorsejtek kétféle módon képesek vándorolni. Egyrészt éles "könyöküket" vetik be, hogy kiküzdjék magukat, másrészt a daganatok maguk is utat nyithatnak a tumorsejteknek.

Mindkét esetben egy fehérjecsoport, a JAK-proteinek (Janus-kinázok) segítik a daganatos sejtek kiszabadulását, amelyek, a mozgásukhoz szükséges "izomerőt" biztosítják - írja a BBC News.
A brit kutatásoknak köszönhetően új megvilágításba került az áttétképződés, s lehetővé válik a folyamat megakadályozása. A másodlagos daganatok sokkal agresszívebbek a primer tumoroknál, s nehezebben reagálnak a terápiára.
A daganatos halálozás 90 százaléka a metasztázisok számlájára írható. A JAK-fehérjék egyébként már rég a "vádlottak padjára" kerültek, ezeket a proteineket ugyanis összefüggésbe hozták a leukémiával, és néhány készítményt kifejlesztettek ellenük.
"Kutatásaink azt bizonyítják, hogy megakadályozható az áttétképződés" - hangsúlyozta a vizsgálatokat irányító Chris Marshall professzor.