Nincs presztizse a szakmunkának?
Együttműködési megállapodás a szakmunkásképzés javítására
Együttműködési megállapodást írt alá az Ipartestületek Országos Szövetsége (IPOSZ) és a Gyakorlati Oktató Szervezetek Egyesülete (GYOSZE) egyebek mellett a szakmunkásképzés színvonalának javítása érdekében csütörtökön Budapesten.
2009.02.19 12:28MTIA szervezetek közötti együttműködés célja továbbá, hogy emeljék a szakmunkásképzés hatékonyságát, helyreállítsák a szakmunka alacsony presztízsét, és a gazdaság szakmunkásigényének megfelelő képzést mozdítsanak elő. Az IPOSZ és a GYOSZE ennek érdekében negyedévente szakmai egyeztetést tart a szakképzés helyzetéről és a szükséges teendőkről, valamint kezdeményezni fogják a szükséges törvénymódosítások előkészítését.
A határozatlan időre kötött megállapodást Szűcs György, és Garbera István, az IPOSZ és a GYOSZE elnökei írták alá. Garbera István elmondta, hogy bár a szakképzés a mai gazdasági helyzetben egy olyan terület, amely hosszú távon meghatározza a gazdasági tevékenységet, mégis kevés a szakmunkás. A GYOSZE-nél 100 körüli tanulólétszámmal működnek vállalkozások, ugyanakkor vannak olyan szakmák, ahol nem lehet vállalkozást indítani, mert nincsenek szakmunkások. Ezért van nagy jelentősége annak, hogy az országos hálózattal rendelkező IPOSZ-szal egyeztetik törekvéseiket a szakképzés helyzetének előmozdítása érdekében - hangsúlyozta a GYOSZE elnöke. Solti Gábor, IPOSZ nemzetközi és oktatási igazgatója az aláírás után elmondta, hogy a megállapodással írásos formába öntötték azt, ami a gyakorlatban már régóta működött.
Hozzátette: ma az a legnagyobb probléma, hogy a munkába állók kevés gyakorlati ismerettel rendelkeznek, és a társadalomban alacsony az elismertsége a szakmunkának. Fontos cél, hogy visszacsábítsák a társadalmat a gyakorlati képzést igénylő szakmákhoz, és hogy perspektívát kínáljanak a szakképzés mellett döntőknek.
A törvényi háttérről Solti Gábor elmondta: jelenleg sajátos, "ex lex" állapot uralkodik, mivel a parlament nem fogata el a szakképzési törvény módosításait, így addig a régi törvény marad érvényben. Hangsúlyozta: az IPOSZ és a GYOSZE együttműködése azért is fontos, hogy a szakképzési törvényhez olyan módosításokat tudjanak kidolgozni, amely a szakképzés helyzetének javítását szolgálja.
Kapcsolódó írások:
- Újra benyújtják a szakmunkás-ösztöndíjról szóló javaslatot
- Ösztöndíj a szakmunkásoknak
- Jelentősen elmaradnak a szakmunkások jövedelmei az átlagkeresetektől
- MSZP: július végére elkészül a szakmunkásképzés térképe
- Bruttó 110 ezer forintos szakmunkásbér nem elég a megélhetésre Magyarországon
- MSZP: Szakmunkás ösztöndíjat a hiányszakmákban!