Két szavazással tárgyalhatja a Ház
Gyurcsány: van fontosabb dolgunk a parlament feloszlatásánál
Feloszlatná az Országgyűlést a Fidesz és a KDNP március 8-i hatállyal, és azt szeretnék, ha a csütörtöki rendkívüli parlamenti ülésen már napirendre vennék az erről szóló indítványukat - jelentette be Navracsics Tibor, a Fidesz frakcióvezetője kedden, a párt elnökségi ülése után tartott sajtótájékoztatóján.
2009.01.27 16:12MTIA Fidesz és a KDNP szerint a júniusi európai parlamenti választásokkal egy időben kellene megtartani az új országgyűlési választásokat - mondta a frakcióvezető.
Hangsúlyozta, hogy nem kívánják elvitatni a köztársasági elnök jogát, hogy kitűzze az országgyűlési választás időpontját, de ha egyszerre tartanák meg a két voksolást, akkor jelentős költséget lehetne megtakarítani. Mint mondta, azért március 8-i hatállyal kezdeményezik a parlament feloszlatását, mert egyrészt addig lefolytathatnák ez erről szóló határozati javaslat általános vitáját, másrészt pedig ekkor már a jogszabályban megadott határidőn belül vannak, így a köztársasági elnök, ha jónak látja, akkor kitűzheti a választást az EP-választással egy időpontra. Vagyis a rendkívüli ülésen még nem szavaznának a parlament feloszlatásáról, csak azt kérnék, hogy vegyék napirendre a javaslatot és kezdjék meg a tárgyalását - tette hozzá.
A Fidesz frakcióvezetője kezdeményezésüket azzal indokolta, hogy véget kell vetni a mostani "agóniának", szerintük a válságkezeléshez egy, a többség bizalmát bíró, hiteles kormányra van szükség, ehhez pedig új választások kellenek.
Navracsics Tibor azt kérte az MDF-től, az SZDSZ-től és a szocialistáktól, hogy ehhez járuljanak hozzá. Arra a kérdésre, hogy a parlament feloszlatására irányuló tavaly őszi sikertelen javaslat óta mi változott, Navracsics Tibor azt mondta: ősszel az SZDSZ és az MDF azzal próbálta mentegetni a kormányt támogató szavazatait, hogy ezzel az ország válságból való kilábalását segítik, azonban azóta összeomlott az adótörvény és a költségvetés is, vagyis ezekkel nem került ki az ország a válságból.
"Van fontosabb dolgunk"
Gazdasági világválság idején van fontosabb dolgunk a parlament feloszlatásánál - így reagált Gyurcsány Ferenc miniszterelnök kedden a Fidesz azon javaslatára, hogy oszlassák fel az Országgyűlést, és írjanak ki új választásokat. "Gazdasági világválság idején van ennél fontosabb dolgunk: menteni kell a munkahelyeket, segíteni kell azoknak, akik ilyenkor bajba jutnak" - mondta Gyurcsány Ferenc egy budapesti nemzetközi sajtótájékoztatón. Annak érdekében, hogy tartós legyen az ország védekezőképessége, az adó-, a szociális, a foglalkoztatási politika és az önkormányzati rendszer megújítására van szükség - hangsúlyozta a kormányfő.
Megkezdheti a parlament feloszlatására vonatkozó Fidesz-KDNP-indítvány tárgyalását az Országgyűlés csütörtöki rendkívüli ülésén, ha a jelenlévő képviselők többsége kétszer egymás után igennel voksol: először a napirend kiegészítéséről, majd a sürgős tárgyalásról.
Szili Katalin, az MTI-nek elmondta: erről a szerdai soron kívüli házbizottsági ülésen tárgyalnak. A házszabály szerint a képviselők egyötödének (jelenleg 77 képviselő) írásbeli kezdeményezésére ki lehet egészíteni a rendkívüli ülés napirendjét.
Az erről szóló dokumentumot a Fidesz már eljuttatta az Országgyűlés elnökéhez. A napirend kiegészítéséhez a jelenlévők ötven plusz egy százalékának a szavazata kell. Azoknál az indítványoknál, amelyekről a rendkívüli ülésen tárgyalnak, nincs szükség arra, hogy külön tárgysorozatba is vegyék őket.
Az illetékes bizottságnak azonban még a parlamenti ülés előtt tárgyalnia kell a javaslat általános vitára való alkalmasságáról, de bárhogy döntenek, ez nem befolyásolja az indítvány napirendre vételét. A házelnöknek így várhatóan össze kell hívnia az alkotmányügyi bizottságot még a csütörtöki rendkívüli parlamenti ülés előtt. Ha az Országgyűlés úgy dönt, hogy a Fidesz javaslatát napirendre veszi, még egy szavazás következik a sürgősségről. Ha ezt is megszavazza a Ház - az elfogadáshoz szintén sima többség kell - akkor a sürgősségről is dönteni kell, mert csak így kezdhetik meg a javaslat általános vitáját.
A jelenleg mandátummal rendelkező 385 parlamenti képviselőből az ellenzék összesen 190 szavazattal bír: 138 fideszes (Bácskai János még nem tette le az esküt), 23 KDNP-s, 10 MDF-es, 19 SZDSZ-es képviselő van összesen, a független képviselők száma öt (Tóth András, Almássy Kornél, Vas János, Császár Antal és Gyenesei István, aki miniszterként minden esetben a kormánnyal szavaz).
Az alkotmány és a házszabály sem ír elő különleges eljárási szabályokat az Országgyűlés feloszlásának kimondására, így ebben a kérdésben az általános szabályok az irányadóak, vagyis a jelenlévő képviselők többségével ki lehet mondani a parlament feloszlását. Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke MTI-nek elmondta: a Fidesz kezdeményezéséről a szerdai soron kívüli házbizottsági ülésen tárgyalnak.
A házelnök megerősítette, hogy megérkezett hozzá az ellenzéki képviselőcsoport több mint 80 tagja által aláírt indítvány, amelyet kiadott az alkotmányügyi bizottságnak.
[1/2] | ![]() |
|
|