Azonnali lépésekre szólít fel a Jobbik
Újabb katasztrófa fenyegeti Kolontár térségét?
Kepli Lajos kijelentette: a Jobbik szerint a csütörtöki szeles idő bebizonyította, hogy Kolontár térségében komoly egészségügyi veszélyt jelent a szállópor magas koncentrációja, illetve a por lúg- és nehézfém-tartalma, ezért az ellenzéki párt azonnali lépésekre szólítja fel a hatóságokat és a Mal Zrt-t is.
2012.05.17 16:59MTIAz ellenzéki politikus leszögezte: a csütörtöki erős szél hatására a légszennyezettségi térképeken jól látható, hogy Kolontár és 50-100 kilométeres környékén 2,5 szerese az egészségügyi határértéknek a szállópor koncentrációja.
Kepli Lajos szerint ennek oka, hogy a Mal Zrt. a 2010-es vörösiszap-katasztrófa után áttért az úgynevezett száraz technológiára, amelynek hatására a szél elhordja a tározókból az iszapot, így lúg és nehézfémek kerülnek a talajba. A jobbikos képviselő hangsúlyozta: a káros anyagok - amelyek tüdőroncsoló hatásúak és hosszú távon súlyos betegségekhez vezethetnek - ugyanolyan koncentrációban vannak Kolontár mellett, mint például a Balaton nyugati partjainál, így ez a folyamat akár a turisztikai szezonra is hatással lehet.
A Jobbik szerint a megoldást az jelentené, ha locsolnák az iszaptározókat, hogy a felső legfeljebb fél méter folyamatosan nedves legyen és így ne hordja el a szél. Az ellenzéki párt ezért felszólítja a környezetvédelmi hatóságokat, hogy kötelezzék a Mal Zrt-t a működő tározók folyamatos locsolására.
Kepli Lajos ugyanakkor elmondta: a száraz technológiára való áttérés hibás lépés volt, ehelyett a katasztrófa előtti technológiát kellett volna az előírásoknak megfelelően használni. Emellett a Jobbik álláspontja szerint a vörösiszap fémkohászati eljárással feldolgozható és abból fémek nyerhetők, így az ellenzéki párt kormányra kerülése esetén fel fogja számolni a vörösiszap-tározókat.
A Mal Zrt. Ajka melletti tározójából 2010. október 4-én kiömlő vörösiszap három települést öntött el: Kolontárt, Devecsert és Somlóvásárhelyet. A gátszakadást követően mintegy 300 hektár termőterületről kellett összegyűjteni a szennyezést, a kármentesítés 800 hektárt érintett.

Kapcsolódó írások:
- Kolontár-bizottság - Vitára hívja a Mal-vezéreket a Jobbikos elnök
- 20 évet érhet a Mal vezetőjének a vörösiszap
- Halott biztonsági őrt találtak Kolontárnál
- Az LMP-nek gyanús a vörösiszap-takarítás?
- Kapzsiság és közöny: túl sok vörösiszap volt a kolontári tározóban
- Kilenc harangszó Kolontáron: a vörösiszapömlésről emlékeztek meg