Vélemény

Előbb üt, aztán beszél

Ha kommunikációs tanácsadóként egy dolgot javasolhatnánk a jövő politikusainak, a következő lenne: ne jelents be semmiféle megszorító intézkedést azelőtt, hogy biztos lenne annak bevezetése. Ez a látszólag egyszerűnek tűnő feladat egészen elképesztő nehézségekbe ütközik kormányon, már a szocialisták számára is megoldhatatlannak látszott, a Fidesz pedig átvette a tempót. Riogatják a népet, sokszor teljesen értelmetlenül, a saját népszerűségük kárára. Bolond legyek, ha megértem.

2012.05.04 15:32sabater - ma.hu

Ülök 2009-ben a gép előtt, és olvasom, hogy az Oszkó-Bajnai kormány többszázezer forintos ingatlanadót készül kivetni, minden lakásra, főleg az alapján számolva a sarc mértékét, hogy mely megyében vagy kerületben helyezkedik el az ingatlan. Nem hiszek a szememnek, hiszen a vak is látja, hogy egy ötödik kerületi lerobbant pince és hasonló területű luxuslakás között óriási lehet a különbség, ráadásul lehet, hogy a pincén elszállt devizahitel van, a lakást meg örökölték. Aztán jönnek az újabb hírek, hogy csak a nagy értékű ingatlanokra vetne ki a kormány adót, majd az Alkotmánybíróság elkaszálja, és maradunk ingatlanadó nélkül – amíg az intézkedés ellen 2010-ig leghangosabban tiltakozó Fidesz bújtatva vissza nem vezette. Köszi.

Szóval ülök a gép előtt, immár 2010-ben, és nem értem. Mi a ráknak kellett ezt bejelentetni? Az MSZP közelében ott ül néhány alkotmánybíró, nem lehetett velük megvizsgáltatni a törvényt, hogyaztmondja, a visszamenőleges hatály az alkotmányellenes, nem? De (akkor még). És akkor rájönni, hogy ebből ugyan nem lesz sarc, meg költségvetési pluszbevétel sem, ezek szerint értelmetlen ezzel riogatni az embereket, csak a népszerűségünket romboljuk vele. Azt hittem, a Fidesz ebből a teljesen blőd gyakorlatból tanulni fog, és legalább saját maga alatt nem vágja a fát: erre ezt is, mint minden rosszat a szocialista érából – nem volt kevés – hatványra emelik.

Azt mondják, giccsadó. Meg diplomásadó. Ötklulcsos áfa. De akár az ingatlanadót is emlegethetnénk: a Fidesz azzal ugyanis, hogy az önkormányzatokra utalta ennek kivetési jogát, elültette bennünk a rettegést, hogy majd jönnek a százezres csekkek csak azért, mert hitelre vettünk egy lakást, persze egyébként nem vettem, de emelkedne az albérletem ára is. Aztán kiderül, hogy ahol bevezetik, ott is csak évi pár ezer forintos tételről van szó, amit majd nyilván lehet emelni, de egyelőre emiatt senkinek nem kell kiugrania a devizahitelből vett lakása ablakán.

Ezek az intézkedések egytől-egyig joggal váltottak ki felháborodást a róluk értesülő választópolgároktól. Giccsadó? Már bocsánat, de a pofám leszakad, hogy helyettem akarja egy államtitkárság eldönteni, mi szép és mi nem. Diplomásadó? Szóval nem elég, hogy tandíjat (bocsánat, költségtérítést) fizetett valaki, még adózzon is utána? Mármint azért, mert versenyképes tudást akart magának szerezni? Elképesztő. Ahogyan az ingatlanadó ötlete is az. Talán ezért buktak meg ezek a javaslatok, annak ellenére, hogy más, egészen abszurd ötletek (telefonadó, kutyaadó) viszont átcsúsztak a törvényhozáson.

Az érdekes az, hogy ezeket mind bejelentették, tervbe írták, elmondták, hogy lesz, mielőtt a törvényjavaslatot benyújtották volna. Ilyen, amikor a politikus előbb üt, aztán beszél: elmondja, hogy igazából nem is voltunk vagy leszünk megütve. Tökéletes önsorsrontás: felköp, alááll, úgy, hogy az egészet elkerülhette volna, hiszen köpni nem kötelező. Ha a Fidesz a korrupciót új szintre emelve, a gazdasági dilettantizmust hasonló szinten tartva vette át az MSZP-től, ezt hatványozta. A kormány értelmetlenül riogat, ami egyébként legtöbbször a kapkodás jele. Azé, ha valakinek fogalma sincsen, mit akar, és hogyan. Öröm az ürömben, hogy ezzel nemcsak nekünk árt, de saját népszerűségének is.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.