Esetenként 40 százalékos profitot termel
Tovább növekszik a magánnyugdíjpénztárak hozama
A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének összesítése szerint 2009 eleje óta reálhozamot értek el a magánnyugdíjpénztárak, esetenként 40 százalékos profitot is hozva tagjaiknak.
2010.11.04 13:20MR1- KossuthBár a felügyelet és az MR1 Krónika által megkérdezett elemző is arra figyelmeztet, hogy nem szabad évről-évre hasonlítani a hozamokat, hanem hosszú távon kell nézni a befektetéseket, a várható - és a kormány által is vázolt - gazdasági növekedés alapján jó eredmény valószínűsíthető a pénztáraknál.
Folytatódott a magánnyugdíjpénztárak 2009 év eleje tartó hozamnövekedése - mondta a PSZÁF adatai alapján a Portfolio.hu elemzője.
Szabics Zsolt úgy látja: egyértelműen a tagok előnyére vált a tavaly életbe lépett választható portfolió rendszer, vagyis az, hogy a tagok aszerint dönthetnek pénzük befektetéséről, hogy még hány évet kell dolgozniuk a nyugdíjig.
„Értelemszerűen a növekedési portfoliók hoztak a legjobban, van, amelyik 45 százalékot ért el. A gyengébben teljesítőknél találunk olyan pénztárt, amelyik 15 százalék körüli eredményt hozott, azonban ez az érték is jóval meghaladja az átlagos inflációt – mondta Szabics Zsolt. - 2008-ban, a válság kitörésekor nagyon súlyos leértékelődés érte mind a magyar, mind a nemzetközi piacokat, és utána volt egy nagy felívelés. Nem arról van szó, hogy mögöttes vagyonkezelői érdek mozogna, egyszerűen a piacok mozgásának megfelelően alakulnak a hozamok is. Ezeket az adatokat nem szabad egymással összehasonlítani. Ha hosszabb távon gazdasági növekedés lesz, akkor a következő években is kedvező hozamokat hozhatnak a pénztárak"

A magánnyugdíjpénztárak tizenkét éve működnek, az Orbán-kormány október közepén jelentette be, hogy a gazdasági helyzetre tekintettel, november elsejétől tizennégy hónapra elvonják a pénztártagok befizetéseit, az eddig a pénztárakhoz utalt havi átlag nyolc százalékot.
Selmeczi Gabriella nyugdíjvédelmi megbízott azt is hangsúlyozta: az állam feladata a tagok pénzének védelme, mivel az veszélyben van a magánnyugdíjpénztáraknál.
„A magyar emberek befizetéseinek egy része elveszett. Senkit nem lehet rákényszeríteni arra, hogy a tőzsdén kockáztassa a nyugdíjforintjait” – mondta. A magánnyugdíjpénztárak ügyében egyelőre tehát nem látni tisztán, mint ahogy azt sem tudni: mi történt a Vám-és Pénzügyőrség dolgozóinak 2010-es befizetéseivel.
Lapinformációk szerint ugyanis a járulékokat levonták ugyan, az összeg azonban eddig nem jelent meg a dolgozók magánnyugdíjpénztári számláin.
Az MR1-Kossuth megkeresésére a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeleténél egyelőre nem erősítették meg, hogy vizsgálnák az ügyet, Sipos Jenő, a VPOP szóvivője pedig délutánra ígért részleteket.