Átmenetileg gyengülhet a forint
Barcza György: Nincs miért aggódniuk a devizahiteleseknek
A forint tegnapi gyengülését a görög pénzügyi válság okozta. A magyar valuta megelőző napi gyengélkedésében szerepe lehetett a jegybankelnök személye körül támadt politikai bizonytalanságnak is - így látja Barcza György, a K&H Bank elemzője.
2010.04.29 09:15dunatv.huEgy esetleges jegybankelnök-váltás mindig kissé félős dolog a piacok számára, de a devizahiteleseknek még emiatt sem kellene különösebben aggódniuk – mondta a Duna Televízió Közbeszéd című esti műsorában Barcza György. A kamatpolitikára, az árfolyam-politikára vonatkozó döntéseket ugyanis – ami a devizahitellel rendelkezőket érintheti – e jegybank héttagú monetáris tanácsa hozza meg, amiben egy szavazta van a bank elnökének – érvelt az elemző.
Kell-e tartani az esetleges spekulánsoktól? Színre léphetnek-e a nemzeti valuta akár átmeneti meggyengülése, avagy a jegybank vezetéséről folyó vita kapcsán? – hangzott a Közbeszéd kérdése. Barcza úgy reagált: a bizalom légköre mindaddig fenntartható, amíg van jegybanktörvényünk, vagy egy független jegybankunk.
A következő hónapok fő kérdése az lehet, hogy az államháztartás éves tervezett hiánycéljának változása miként befolyásolja a forint árfolyamát – szögezte le az elemző, aki szerint most nemzetközi hatás miatt gyengül a forint, de ha a költségvetési pályában jelentős módosulás következik be, ez tovább érintheti az árfolyamot. Úgy látja: a piacok „nem hiszik el” a magasabb, hat-hét százalékos hiánycélról szállongó híreket, az öt százalék körül terveznek inkább.
Barcza György szerint nehéz lenne közép- vagy hosszú távra megállapítani a forint árfolyamának alakulását, ez inkább „egyfajta jóslás lenne”. Az elemző úgy látja, június-július környékén még van esélye a forint gyengülésének, hosszabb távon viszont bízni lehet a valuta visszaerősödésében.